DZIAŁY

Jesteś na biwaku albo po prostu chcesz rozpalić grilla, a zapałek brak? Najbliższy sklep wcale nie jest najbliższy, a ognisko potrzebne na już? Dowiedz się jak rozpalić ognisko bez użycia zapałek!

Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Użyj patyków!

Aby wskrzesić ogień za pomocą patyków, znajdź dwa o długości około 10 – 20 cm i pozbaw je kory. Jeden z nich powinien być minimum dwa razy szerszy od drugiego, ale to właśnie końcówkę tego węższego formujemy w nieostry stożek. W szerszym patyku robimy wgłębienie na grubość około 3 mm, na długości 5 cm. Teraz wystarczy, że włożymy w niego końcówkę drugiego i będziemy energicznie pocierać. Pod wpływem tarcia wytworzą się iskry, które należy skierować na przygotowaną zawczasu kupkę suchej trawy, lub ewentualnie papieru (ręczniki kuchenne, chusteczki higieniczne). Ten sposób może zająć trochę czasu i wymaga wprawy, ale satysfakcja gwarantowana!

Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Krzesiwo

Jeśli wiesz, że zapałki nie sprawdzą się podczas Twojego wypadu, postaw na krzesiwo! Kupisz je w sklepach sportowych lub z militariami i często jest w formie breloczka, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Wystarczy jedno pociągnięcie, aby wyzwolić iskrę. Przygotuj suchą trawę, gałęzie czy korę. Ważne, aby systematycznie dokładać nową porcję suchej roślinności tak, aby ogień utrzymał się jak najdłużej. To najszybsza metoda na rozpalenie ogniska, dlatego, gdy często wybierasz się na biwaki, warto zaopatrzyć się właśnie w krzesiwo!

.Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Soczewka

Na początek przygotuj oczywiście kupkę suchej roślinności i umieść lupę powiększającą, okulary lub worek z wodą, około 30 cm nad nią. Ustaw swoją soczewkę tak, aby wpadający przez nią promień światła spowodował podpalenie wiórów. Ważne jest, aby celować konsekwentnie w jeden punkt, inaczej nic nie zdziałamy. Warto więc skonstruować podstawkę na soczewkę, dzięki czemu wyeliminujemy problem trzęsących się rąk i zyskamy na czasie, mogąc zająć się wówczas czymś zupełnie innym. Minusem tego sposobu jest to, że możemy z niego skorzystać jedynie w ciągu dnia i to słonecznego. Przy sprzyjających warunkach, warto jednak próbować – działa!

Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Zasady bezpieczeństwa

Pamiętaj, żeby ogień wzniecać tylko w wydzielonym miejscu. Warto otoczyć palenisko kamieniami tak, aby ogień nie rozprzestrzenił się w miejsca, w którym go sobie nie życzymy. Ważne jest, aby nie rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 4 metry od drzew, a sam ogień nie powinien osiągać wysokości większej niż 2 metry. Zadbaj też o to, aby przedmioty znajdujące się w jego pobliżu nie były łatwopalne. Upewnij się, że namiot i inne sprzęty, którymi posługujesz się w okolicach ognia, są odporne na wysoką temperaturę. W przeciwnym razie mogą one utracić swoje właściwości (np. namiot wodoodporność). I na koniec – zawsze gaś wzniecony ogień przed opuszczeniem miejsca, w pobliżu którego znajduje się palenisko. Zalej wszystko wodą, a następnie zasyp ziemią – w ten sposób przeciwdziałasz pożarom.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak rozpalić ognisko bez zapałek?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak rozpalić ognisko bez zapałek?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.