Jak przyspieszyć laptopa?
O tym, jak przyspieszyć laptopa myśli mnóstwo osób. Umożliwia to komfort pracy oraz codzienne użytkowanie. Teraz, kiedy elektronika jest powszechnie dostępna, warto o nią kompleksowo zadbać.
Domowy sposób, czyli defragmentacja dysku
Zanim zaczniesz szukać skomplikowanych sposobów, które sprawią, że Twój laptop będzie szybko chodził, zacznij od czegoś takiego jak defragmentacja dysku. Mało osób o niej słyszało, a jest to funkcja, jaką posiada system Windows, i która naprawdę potrafi zdziałać cuda. To, ile potrwa ten proces, zależy od tego, jak mocno zapełniony jest dysk. Dlatego należy się nastawić na kilkadziesiąt minut albo nawet parę godzin.
O co jednak chodzi w tym prostym i ogólnodostępnym zabiegu? Wszystko polega na zwykłym uporządkowaniu danych na nośniku. W ten sposób wszystkie programy będą miały prostszy dostęp do informacji, tak samo, jak użytkownik laptopa. Żeby wykonać defragmentację, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę twardego dysku. Wtedy pojawią się opcje. Kliknij przycisk „Właściwości”, a potem przejdź do zakładki „Narzędzia”, gdzie dostępna będzie opcja „Defragmentuj”.
Jak przyspieszyć laptopa, czyli dysk SSD
Jeżeli chcesz dokupić sprzęt do Twojego laptopa, który sprawi, że jego przyspieszenie będzie wyraźnie odczuwalne, warto jest zdecydować się na dysk SSD. Jest on nośnikiem danych, który został stworzony na podstawie technologii, która została wykorzystana w pendrive’ach. Efekt będzie taki, że dzięki temu dyskowi rozruch laptopa będzie następował zdecydowanie szybciej, a ładowanie programów będzie przebiegać sprawnie i bezproblemowo.
I chociaż dysk SSD nie należy do najtańszych, to najlepszy pomysł, jeżeli zależy Ci na widocznym i natychmiastowym efekcie. Jeśli jednak nie masz zbyt dużego budżetu na takie działania, spokojnie. Istnieją jeszcze inne metody na to, jak przyspieszyć laptopa.
Przegrzanie a wydajność
Gdy laptop zaczyna zwalniać, może to być znak, że jest nadmiernie przegrzany. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywają zapchane otwory wentylacyjne czy wiatraczki. Poprzez problemy z wentylacją, temperatura wyraźnie się podgrzewa, a co za tym idzie, procesor zwalnia, tak samo, jak inne komponenty, które usiłują się schłodzić. Gdy zrobi się naprawdę gorąco, laptop może się nawet samoistnie wyłączyć. To znak, że sytuacja jest krytyczna.
Postaw więc na oczyszczenie wentylatora. W tym celu możesz sam odkręcić obudowę i użyć sprężonego powietrza, żeby wydmuchać kurz. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, zawsze możesz zanieść sprzęt do specjalnego punktu, gdzie kompleksowo udrożnią całą wentylację laptopa.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak przyspieszyć laptopa?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak przyspieszyć laptopa?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.