DZIAŁY

Praca na komputerze to w obecnych czasach podstawa codziennego funkcjonowania. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wykonywanie działań biurowych, dokonywanie płatności online, robienie zakupów czy rozwijanie własnych pasji i zainteresowań przy pomocy sprzętu osobistego – w postaci komputera, laptopa czy notebooka. By praca była skuteczna, wygodna i niezawodna warto skupić się na kilku ważnych elementach, wchodzących w skład pielęgnacji i dbania o urządzenie oraz jego system. Twój komputer „muli”? Czekanie na realizacje poszczególnych zadań męczy i zniechęca do dalszej pracy? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Zobacz, jak przyspieszyć komputer i usprawnić pracę na nim.

Co wpływa na spowolnienie pracy komputera?

Długotrwałe korzystanie ze sprzętu, jak również jego zużycie, może doprowadzić do znacznego spadku jego efektywności. Brak konkretnych działań, regularnego czyszczenia oraz sprawdzania, doprowadzić może do zniszczenia urządzenia, a także wielu problemów wpływających na pracę i szybkość reakcji systemu. Jak odświeżyć swojego PC-ta? Głównym zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyny spowalniania. Po jej wykryciu warto wykonać również kilka dodatkowych czynności zarówno we wnętrzu urządzenia, jak i jego powierzchownej warstwie.

O np. komputer poleasingowy należy regularnie dbać czyszcząc go z zewnątrz, wymieniając filtry, dostarczając odpowiedniej przestrzeni i dopływu powietrza. Jak wyczyścić sprzęt wewnątrz? Które działania pomogą przyśpieszyć działanie urządzenia?

Jak przyśpieszyć komputer?

Czynności, które pomogą przyśpieszyć działanie komputera dzielą się na te proste, nie wymagające szczególnych umiejętności informatycznych, jak i te bardziej zaawansowane. Obecnie, działania te wspomagane są przez wiele programów i aplikacji, które wykonują wiele operacji za nas. Do najbardziej popularnych sposobów usprawniania systemu i nadania świeżości systemowi należą m.in.:

Czyszczenia pamięci

Jednym z najczęściej spotykanych problemów, których efektem jest spowolnienie pracy komputera jest przepełniona pamięć. Pobierane pliki, nieużywane programy czy zalegające zdjęcia lub dokumenty mogą być znaczną przeszkodą prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Czynność tę można wykonać ręcznie, usuwając niepotrzebne pliki z dysku. Warto tu również zajrzeć do sekcji zainstalowanych oprogramowań i rzadko używane odinstalować. W procesie tym pomocne są także programy czyszczące, które automatycznie wykrywają niechciane i niepotrzebne elementy.

Defragmentacja

Kolejną ważną czynnością, zaraz po czyszczeniu pamięci, jest jej defragmentacja. Na czym polega proces i w jakim celu jest wykonywany? Operacja ta to nic innego jak porządkowanie plików. Działanie to ma na calu łączenie ze sobą podobnych elementów znajdujących się na dysku i ustawianie ich blisko siebie. Dzięki temu będą one łatwiejsze do wyszukania zarówno przez użytkownika, jak i sam system – a co za tym idzie, znaczne usprawnienie pracy. Defragmentacja podwyższa również komfort pracy i zwiększa jej wydajność. Czynność jest prosta do wykonania – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem w ikonę dysku twardego, odszukać funkcję właściwości, kolejno wybierać opcje Narzędzia -> Defragmentacja.

Optymalizacja interfejsu

Na szybkość działania systemu ogromny wpływ mają również ustawienia ekranu i wykorzystywanych kolorów. Efektowne, wystrzałowe i zachwycające wyświetlacze, potrafią znacznie spowolnić komputer. Personalizacja i dopasowanie motywu czy jasności ekranu przyczyni się do sprawniejszego działania urządzenia.

Wyłączenie plików, które uruchamiają się przy starcie

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to w rzeczywistości podczas uruchamiania komputera razem z systemem otwierają się w tle niektóre programy. Działanie większości z nich nie jest konieczne podczas pracy, a wręcz przeciwnie. Ich funkcjonowanie znacznie spowalnia wszystkie wykonywane operacje. Jak zablokować włączanie się tego rodzaju oprogramowań? W okienku do wyszukiwania wystarczy wpisać komendę – msconfig i otworzyć zakładkę „uruchamianie”. Po wyświetleniu listy programów odznaczyć te, które zaburzają pracę podczas startu sytemu.

Program antywirusowy

Choć wiadomo, że posiadanie oprogramowania antywirusowego chroni nasz komputer przed wieloma zagorzeniami, to faktem jest, iż nieodpowiednio dobrana aplikacja, może znacznie wpływać na prędkość systemu. Wiele z programów spowalnia wszelkie procesy, jak również niepotrzebnie blokuje ich funkcjonowanie. Warto więc przetestować kilka znanych i sprawdzonych propozycji i pakietów ochronnych.

Czyszczenia pamięci podręcznej

Kolejnym, ważnym punktem jest czyszczenie pamięci podręcznej – pamięć cache i pliki cookie. Każda otwierana strona internetowa, pozyskiwanie informacji z wyszukiwarek, jak również pobieranie programów i innych plików pozostawia po sobie ślad w komputerze – pod postacią plików zapisywanych na dysku. Nagromadzenie ich może spowolnić pracę komputera. Aby przyśpieszyć jego działanie warto reglanie usuwać te elementy.

Regularne czyszczenie i konserwacja komputera, sprawi, że sam sprzęt posłuży na długie lata, a praca na nim będzie wydajna, efektywna i przyjemna. Warto skupić się na podstawowych elementach optymalizacji systemu, jak również korzystać z przygotowanych i odpowiednio dostosowanych programów komputerowych.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak przyśpieszyć komputer?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak przyśpieszyć komputer?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania