Jak przyrządzić stek wołowy

Przyrządzenie wykwintnego steku wołowego, nie jest wcale takie trudne jak Ci się wydaje – wystarczy wiedzieć w jaki sposób chcesz go przygotować. Możesz wybrać różne sposoby, najlepiej smakuje prosto z patelni, smażony w piecu lub grillowany. Dzięki naszemu krótkiemu przewodnikowi dowiesz się krok po kroku co należy wykonać, aby Twój stek był perfekcyjny. Nie trać czasu, do dzieła!

Jak przyrządzić stek wołowy? Zacznij od patelni

Najlepszą metodą według nas jest smażenie steku na kuchence, chociaż dobrą alternatywą jest również grill. Sprawdzi się gruba, solidna patelnia, najlepiej z powłoką nieprzywierającą. Tego typu naczynia są naprawdę gorące – idealne do uzyskania lekko słodkawego, zwęglonego wykończenia na zewnątrz mięsa. Jeśli patelnia nie jest wystarczająco duża dla wszystkich Twoich steków, nie ulegaj pokusie i nie szukaj dla nich miejsca na siłę  Smaż je po jednym lub dwóch na raz, a następnie odstaw na kilka minut.

Nie za duże, nie za małe

Możesz pokroić stek według własnego uznania, jednak nasze doświadczenia pokazują, że należy podążać według określonych zasad. Niezależnie od tego jak duże będą Twoje kawałki zawsze pozwól, aby mięso osiągnęło temperaturę pokojową, aby ułatwić mu równomierne smażenie – nigdy nie kładź mięsa na patelnię wyjętego bezpośrednio z lodówki.

Który olej najlepszy do smażenia?

Stosowanie oleju z orzeszków ziemnych do gotowania steków jest najlepszą opcją – ma łagodny smak i może wytrzymać bardzo wysokie temperatury bez spalania. Nigdy nie używaj masła, chyba że dodasz odrobinę na samym końcu. Dzięki temu uzyskasz kremowe wykończenie.

Niektórzy szefowie kuchni lubią smarować stek, a następnie kłaść go na gorącej, suchej patelni, podczas gdy inni dodają odrobinę oleju bezpośrednio na patelnię. Gdy olej zaczyna się oddzielać, jest wystarczająco gorący, aby dodać stek. Bez względu na to, jakiej metody używasz, ważne jest, aby uzyskać równomierne rozłożenie oleju.

Jeśli olejujesz raczej patelnię niż stek, nie ulegaj pokusie, aby wyłożyć mięso wcześniej, jeśli olej jest zbyt chłodny. Twoje mięso może być tłuste i niedobre. Zawsze należy zachować ostrożność gdy olej jest gorący ponieważ łatwo możesz się poparzyć.

Jak smażyć stek?

Przedstawiamy, czego powinieneś oczekiwać od każdej kategorii steków:

  • Blue: powinien być ciemny kolor, prawie fioletowy i po prostu ciepły, krwisty.
  • Rare (mocno krwisty) : ciemnoczerwony z odrobiną soku, a zarazem miękki i gąbczasty.
  • Medium (średnio wysmażony): mocno różowy kolor z odrobiną soku, trochę miękki i gąbczasty oraz lekko sprężysty.
  • Medium well : jasnoróżowy pośrodku, prawie bez soku, twardy i sprężysty.
  • Well done (dobrze wysmażony): widoczne niewielkie ślady koloru różowego, niezbyt suchy, miękki i lekko sprężysty.

Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozmiar i wagę steku przed obliczeniem czasu gotowania. Jeśli nie masz pewności, skorzystaj z doskonałego oka rzeźnika, który powinien powiedzieć Ci, jak długo musisz smażyć mięso.

Jeśli uwielbiasz steki, a nie próbowałeś jeszcze wyżej wymienionych sposobów, musisz w końcu z nich skorzystać. A może jesteś zawodowcem w przyrządzaniu steku i masz jakieś niezawodne techniki, które sprawdzą się podczas jego smażenia?

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.