DZIAŁY

Maraton, czyli bieg na 42,195 km jest to niezwykłe wyzwanie. Aby do niego przystąpić, a przede wszystkim, ukończyć go, musimy się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższe porady.

Maraton – skąd nazwa i jaki jest dystans? 

Legendy mówią, że w 490 r.p.n.e. armia grecka zwyciężyła w bitwie z Persami pod Maratonem. Persowie jednak się nie poddali i ruszyli w stronę bezbronnych Aten, aby zaatakować ponownie. Grecy, widząc to, wysłali posłańca, który pobiegł do Aten, by przekazać informację o zwycięstwie, a także o tym, że ku Ateńczykom nadciąga flota perska. Po przekazaniu wiadomości posłaniec umarł z wycieńczenia. By uczcić ten historyczny moment na nowożytnych igrzyskach olimpijskich, bieg olimpijski został zorganizowany na trasie z miasta Maraton do Aten, co przyczyniło się do powstania biegu zwanego maratonem. Współczesny maraton to bieg na oficjalnym dystansie 42,195 kilometrów.

Jak przygotować się do biegów w maratonach?

Ważną rolę odgrywa odpowiednie nastawienie. Dobre nastawienie to znacząca część sukcesu. Warto zadać sobie pytanie, Dlaczego tak naprawdę chcę się wziąć udział w maratonie? Jakie są mojr motywacje? Co chcę się tym udowodnić i komu? Odpowiedzi na te pytania mogą stać się motywacją podczas gorszych chwil w dalszych przygotowaniach.

Rozpoczynając przygotowania do maratonu, trzeba pamiętać o tym, że nie uda się wypracować dobrej formy w ciągu tygodnia, a zwłaszcza jeśli przygotowujemy się kompletnie od początku. By odpowiednio wzmocnić swój organizm i wypracować właściwą wytrzymałość potrzebne jest kilka lub nawet kilkanaście tygodni treningów. Treningi przyniosą oczekiwane skutki wtedy, kiedy będą regularne.

Reguły, które należy przestrzegać przygotowując się do maratonu:

  • Nie przetrenowywać się – lepiej trenować mniej, niż doprowadzić do kontuzji lub stale czuć się zmęczonym.
  • Stopniowo zwiększać dystans – trzeba słuchać swojego organizmu, to on podpowie nam, kiedy możemy rozpocząć powoli zwiększanie dystansu.
  • Odpoczywać – czas na regenerację jest kluczowym elementem w ogólnym przygotowaniu. Zwiększy on wydajność organizmu i przyspieszy rozwój.
  • Przyzwyczajać się do długotrwałego biegu – trzeba przystosowywać swój organizm do bycia w ciągłym ruchu przez około 2 do 3 godzin. Wytrzymałość jest bardzo istotnym elementem podczas maratonu.
  •  Kontrolować dietę i się nawadniać – trzeba uzupełniać wodę w organizmie i dostarczać mu węglowodanów w trakcie treningów oraz po ich skończeniu.

W przygotowaniach ważne jest też, aby treningi były urozmaicane i najlepiej składały się z interwałów i sesji wytrzymałościowych. Trening interwałowy to szybki bieg przeplatający się z  krótkimi sesjami odpoczynku. Taki trening jest kluczem do wzmocnienia mięśni i zwiększenia wydajności naszego układu krążenia. Trening wytrzymałościowy to natomiast podstawa, jeśli chodzi o przygotowanie do maratonu. Trening ten wykonywać najlepiej na zmianę z interwałowym przynajmniej 2 razy w tygodniu. Czas trwania treningu  wytrzymałościowego powinien wynosić nie mniej niż 50 minut. Długi jogging w swobodnym tempie da nam pogląd na to, w jakim kierunku idą nasze przygotowania.

Warto też monitorować i sprawdzać swoje postępy. Najłatwiejszym na to sposobem będzie dokładne notowane danie z każdego treningu. By przekonać o tym, czy jest się gotowym do udziału w biegu w maratonie, można także spróbować swoich sił w biegu na krótszy dystans na przykład ćwierć, czy pół maratonie.  Dzięki temu sprawdzimy swój stopień przygotowania, a przekonamy tym,  jak biega nam się w tłumie.

Jak obstawiać zakłady sportowe na sporty biegowe?

Obstawianie zakładów na biegi sportowe nie jest trudne, jeśli ma się dużą wiedzę na ten temat. Jednak kluczowymi czynnikami są wiedza i doświadczenie. W zakładach sportowych wydarzenia na bieganie nie są tak popularne jak w piłce nożnej czy innych sportach, dlatego kursy bukmacherskie, oferowane przez bukmacherów są mniej dokładne i łatwiejsze do znalezienia.

Czynniki, które warto brać pod uwagę obstawiając bieganie:

– Profil wyścigu

– Bieżąca forma

– Statystyki historyczne

– Warunki pogodowe

– Nieobecności i kontuzje

Przygotowanie do maratonu od zera

Przygotowanie się do maratonu, a zwłaszcza od zera wymaga ogromnej pracy i samozaparcia. Maraton jest to bowiem spore wyzwanie. Wzięcie w nim udziału powinno dać ogromną satysfakcję. Nie ważne czy dobiegnie się do mety i z jakim wynikiem. Najważniejsza jest wola walki i praca, jaką włożyliśmy w nasze przygotowania.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak przygotować się do maratonu?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak przygotować się do maratonu?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania