Jak prać firanki?
To, jak prać firanki wcale nie jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko przez to, że składają się one najczęściej z delikatnych tkanin, które bardzo łatwo jest uszkodzić. Radzimy, co robić.
Pomoc pralki
Wiele osób w ogóle już nie pierze ręcznie i korzysta z nieocenionej pomocy pralki. Chociaż jej wykorzystanie czasem może przynieść szkody, to jednak nadal daje więcej korzyści. Należy po prostu używać jej z głową. Dlatego, decydując się na pranie firanek w pralce, nie wkładaj ich bezpośrednio do bębna, tylko umieść w specjalnym worku do prania lub zwykłej poszewce na poduszki.
Teraz gestia detergentu, który da Ci najlepszy efekt, czyli wybieli firany, a do tego je odświeży. Najlepiej będzie, jeśli kupisz proszek do prania firanek, ale możesz też go zastąpić proszkiem do prania, który używasz na co dzień, ale dodaj do niego 2-3 torebki sody oczyszczonej, która działa jak wybielacz. Zrezygnuj z niej jednak jeśli pierzesz kolorowe firanki. Wówczas najlepiej sprawdzi się płyn przeznaczony do prania kolorowych materiałów.
Firanki gotowe do prania, a więc przyszła kolej na wybór rzeczy najważniejszej, a mianowicie programu. Najlepiej sprawdzi się ten bez wirowania, który nie uszkodzi delikatnej tkaniny, a do tego będzie jeszcze krótki. Długie pranie firan sprawi, że będą one miały więcej zagnieceń, czego na pewno chcesz uniknąć. Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim temperatura. 30 st. C spokojnie wystarczy, a jeżeli firany są naprawdę brudne, wypierz je dwa razy, aby uzyskać pożądany efekt. Na sam koniec, dokładnie wypłucz firany, żeby pozbyć się z nich drobinek proszku do prania, które mogą być szkodliwe dla materiału. Kiedy firanki będą już wypłukane, zostaw je w bębnie pralki i poczekaj, aż odcieknie woda. Gdy nie będzie się już z nich nic lało, nie czekaj, tylko zabierz się do rozwieszania firan.
Jak prać firanki ręcznie?
Dla zwolenników tradycyjnych metod, mamy poradnik o tym, jak prać firanki ręcznie. Zacznij więc od wypłukana ich w wodzie z proszkiem do prania lub solą. Woda niech będzie ciepła i tak samo, jak w przypadku pralki, waha się w temperaturze 30-40 st. C. Następnie zabierz się do prania, czyli delikatnego ugniatania tkaniny. Nie trzyj jej i nie szarp, żeby zupełnie jej nie zniszczyć. Teraz dokładnie wypłucz firanę, a do ostatniego płukania dodaj więcej soli. Dzięki temu usztywnisz firanę, lecz ten zabieg nie sprawdzi się w przypadku kolorowej tkaniny. Wówczas dodaj do wody trochę octy spirytusowego. Nie zostaje Ci nic innego jak odciśnięcie firanek z wody i powieszenie ich na swoim miejscu.
Zobacz także poradnik jak wybielić firanki:
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak prać firanki?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak prać firanki?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.