DZIAŁY

Nad tym, jak pozbyć się żylaków głowi się wiele osób. Jest to bowiem problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istnieje kilka sposobów na walkę z tym uciążliwym problemem.

Żylaki – co to jest?

Żylaki to fioletowe, charakterystyczne żyłki, które możesz zaobserwować najczęściej na nogach, chociaż występują one też w przełyku oraz okolicach odbytu. Wówczas mowa o hemoroidach. Ich struktura kojarzy się z siecią tkaną przez pająka i towarzyszy im ból, obrzęk, a także uczucie ciężkości. Kolejne objawy to swędzenie, a jeżeli żylaki są już w stadium zaawansowanych, można zaobserwować twarde zgrubienia, a ból będzie bardzo dotkliwy.
Schorzenie to powstaje przez zwiększony przepływ krwi przez żyły powierzchowne nóg. Powodem zwiększonego ciśnienia może być niedrożność żył głębokich, która z kolei jest następstwem zakrzepicy. Nieraz też zwiększony przepływ może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich lub przeszywających. Całe szczęścia, może skutecznie walczyć z tą okropną dolegliwością.

Jak pozbyć się żylaków w domu

Nim udasz się do lekarza, warto spróbować domowych sposobów na żylaki, o ile ich stan nie jest oczywiście mocno zaawansowany i zakłócający codzienne funkcjonowanie. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po specjalne rajstopy przeciwżylakowe, czyli inaczej uciskające. Dzięki nim przepływ krwi w Twoich nogach będzie swobodny i poczujesz wyraźną ulgę w bólu. Najlepiej dobrać je tak, żeby w okolicach kostki uciskały najmocniej, a im wyżej, tym ucisk powinien być coraz lżejszy. Na rynku dostępne są różne rozmiary, więc możesz spokojnie wybrać dla siebie ten najlepszy.

Trochę ruchu

Jeżeli wiesz, że masz tendencje do żylaków, dobrym pomysłem jest uprawianie sportu. Elastyczność Twoich żył będzie bowiem coraz gorsza wraz z upływem lat, dlatego warto jest zadbać o siebie zawczasu. Aktywność fizyczna zmniejsza ciśnienie w żyłach, które są nadwyrężone przez rozszerzenie.

Unikaj też długiego stania, a jeśli siedzisz, lepiej nie krzyżuj nóg, żeby nie zaburzać przepływu krwi. Jeśli jednak ani rajstopy, ani ruch nie odnoszą skutków, pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie.

Pomoc lekarza

Ostatnia metoda na to, jak pozbyć się żylaków to skorzystanie z pomocy lekarskiej. Dostępne jest leczenie obliteracyjne, czyli takie, które skutecznie radzi sobie z mniejszymi żylakami. Polega on na wstrzyknięciu do żył specjalnej substancji chemicznej, która zamyka żyły. Jedyna wada to to, że zabieg ten nie jest refundowany, lecz należy do zabiegów medycyny estetycznej.

Inny sposób to operacyjne usunięcie żył. Wykonuje się poprzez nacięcia na nogach i jest to już poważniejszy zabieg operacyjny, który refunduje NFZ.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pozbyć się żylaków?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pozbyć się żylaków?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania