DZIAŁY

Ból kręgosłupa to przykra dolegliwość, która dotyczy szerokiego grona społeczeństwa. Szacuje się, że pierwszy epizod bólu przypada na okres między 20. a 40. rokiem życia, a więc dotyka osób aktywnych zawodowo, będąc jednocześnie częstą przyczyną absencji w pracy i pogorszenia jakości życia. Z tego powodu wiele osób szuka pomocy i skutecznych metod terapeutycznych, które pozwolą cieszyć się zdrowym kręgosłupem przez długie lata.

Redukcja masy ciała

Wśród wielu czynników, które powodują pogorszenie kondycji kręgosłupa, na podium znajduje się nadwaga i otyłość. Kręgosłup to szkielet dla całego ciała, który przenosi duże ciężary i koordynuje pracę wszystkich kończyn. Samo to jest dużym obciążeniem, a dodatkowe kilogramy powodują jeszcze większe jego zużycie. Dlatego jeżeli zależy nam na pozbyciu się dolegliwości bólowych, należy zrzucić nadprogramowe kilogramy, dzięki czemu nasz kręgosłup stanie się bardziej wydolny. 

Ograniczenie siedzącego trybu życia

Siedzący tryb przyczynia się do wielu chorób ogólnoustrojowych, a także powoduje pogorszenie sprawności kręgosłupa. Podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej dochodzi do stopniowych zmian w obrębie krążków międzykręgowych (dysków), które w miarę upływu czasu mogą pękać i uciskać struktury nerwowe, co jest bardzo bolesne. Oprócz tego podczas siedzenia cierpią mięśnie przykręgosłupowe, które są w stałym napięciu i mogą wywierać nacisk na sąsiadujące naczynia i nerwy. Dlatego bardzo ważne jest, aby siedzący tryb życia ograniczyć do minimum, co pozwoli odciążyć kręgosłup i zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Regularna aktywność fizyczna

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć bólu kręgosłupa, jest ruch i systematyczne treningi. Co ważne, nie muszą to być wyspecjalizowane programy treningowe, a wystarczy kilkuminutowy spacer, 3-4 razy w tygodniu lub jazda na rowerze. Dobrym sposobem na utrzymanie zdrowego kręgosłupa jest także regularne rozciąganie, które pozwoli zwiększyć elastyczność stawów, zmniejszy napięcie mięśni i poprawi ruchomość kręgosłupa. 

Rehabilitacja

Jedną z głównych metod walki z bólem kręgosłupa są metody fizykalne i manualne pod okiem fizjoterapeuty. Można tutaj skorzystać ze stymulacji przeciwbólowych np. przy użyciu prądu elektrycznego o niskiej częstotliwości lub lasera oraz ćwiczeń usprawniających. Skutecznymi sposobami stymulacyjnymi są również akupresura i akupunktura, które powinny być wykonywane przez profesjonalistę. W tym przypadku bardzo ważna jest systematyczność i powtarzalność, które zwiększają szansę na skuteczność terapii.

Środki przeciwbólowe

Postępowaniem z wyboru w przypadku bólu kręgosłupa są przede wszystkim leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ). Zalicza się do nich np. deksketoprofen, który można przyjmować doustnie w postaci tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Lek ten znajdzie zastosowanie w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. w układzie mięśniowym i kostno-stawowym, szybko łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny. 

Wiele leków z grupy NLPZ jest dostępnych bez recepty i chętnie po nie sięgamy. Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem zapoznać się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pomóc sobie w przypadku bólu kręgosłupa?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pomóc sobie w przypadku bólu kręgosłupa?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania