Jak pomalować rower?
Każdy czas jest dobry na odnowienie roweru. Tym bardziej że wiele osób pomiędzy sezonami wystawia swoje jednoślady na sprzedaż. Co zrobić, by taki sprzęt posłużył nam dobrze? Jak go odnowić? Podpowiadamy, czym i jak pomalować rower! Sprawdź nasz poradnik malowanie roweru krok po kroku i odnów i pomaluj rower na wiosnę!
Jak pomalować rower?
Jak pomalować rower? Na początku konieczny jest demontaż wszystkich części roweru, tak, by zyskać dostęp do samej ramy. Inna, alternatywna opcja, to malowanie bez demontażu, w takiej sytuacji trzeba zabezpieczyć wszystkie miejsca, których nie chcemy malować taśmą malarską. Przed przystąpieniem do malowania trzeba dokładnie wyczyścić ramę, a także odczyścić i zeszlifować stary lakier. Możemy w tym celu użyć papieru ściernego. Nowy kolorowy lakier nakłada się warstwami, najlepiej nałożyć go dwu, a nawet trzykrotnie.
Czym pomalować rower?
Czym pomalować ramę roweru? Możemy w tym celu użyć specjalnego podkładu oraz lakieru w sprayu. Zadaniem podkładu jest zabezpieczenie ramy roweru przed działaniem kurzu, wody i innych czynników zewnętrznych. Dopiero po nałożeniu podkładu możemy przystąpić do pomalowania roweru farbą w aerozolu. Ponieważ rower będzie musiał schnąć, najlepiej zaplanować malowanie na pogodny dzień i zarezerwować w tym celu trochę miejsca w garażu lub pod wiatą na świeżym powietrzu.
Jaką farbą pomalować rower?
Jaką farbą pomalować rower? Tak jak wspomnieliśmy, można użyć kolorowego lakieru w sprayu lub specjalnej farby do roweru – takiej, która nadaje się do malowania powierzchni metalowych. Najlepiej nie oszczędzać na tym rozwiązaniu, wtedy uzyskamy najlepszy i najtrwalszy efekt. Zamiast zwykłej farby akrylowej wybierzmy więc specjalną farbę dedykowaną ramom rowerowym. Wybór koloru pozostawiamy Wam!
Malowanie roweru krok po kroku – pomaluj rower razem z nami!
Poniżej prezentujemy kilka kroków do pięknego odnowionego roweru. Oto, czego będziecie potrzebować:
- płyn typu cif,
- farba podkładowa w sprayu,
- kolorowy lakier w sprayu / właściwa farba do roweru – 2 puszki,
- papier ścierny 400 lub papier wodny o ziarnistości 800 – 1000,
- benzyna ekstrakcyjna,
- stare ubrania,
- stare gazety,
- gumowe rękawiczki.
Zamiast farby podkładowej i lakieru w sprayu można użyć farby 2 w 1, zawierającej podkład. Dajcie znać, czy udało Wam się pomalować sprzęt zgodnie z tymi wskazówkami!
Malowanie roweru krok po kroku – krok 1
Pierwszy krok do renowacji roweru to demontaż roweru i dokładne czyszczenie ze starego lakieru. Dokładne gruntowne mycie roweru jest konieczne, zanim przystąpimy do jego malowania!
Malowanie roweru krok po kroku – krok 2
Drugi krok do odnowienia roweru to zeszlifowanie wgnieceń – jeśli szlifujemy na mokro, lepiej sprawdzi się tzw. papier wodny.
Malowanie roweru krok po kroku – krok 3
Jak pomalować rower? Krok 3 to odtłuszczenie ramy benzyną ekstrakcyjną. Dzięki temu lakier i farba będą się lepiej trzymać.
Malowanie roweru krok po kroku – krok 4
Na pomalowany rower należy najpierw nałożyć podkład / farbę podkładową i pozostawić go do wyschnięcia na kilka godzin. Lepiej sprawdzi się nakładanie podkładu kilkoma cienkimi warstwami niż jednokrotne malowanie grubą warstwą.
Malowanie roweru krok po kroku – krok 5
To, że mamy już pomalowany rower, nie oznacza, że to koniec renowacji. Konieczne będzie ponowne szlifowanie i odtłuszczanie. A także starcie zacieków papierem ściernym.
Malowanie roweru krok po kroku – krok 6
Ostatni krok, by otrzymać pomalowany rower to nałożenie finalnej warstwy lakieru na ramę. I pozostawienie do wyschnięcia, a później zmontowanie roweru, by przywrócić mu dawną świetność.
Jak pomalować rower? Ile kosztuje pomalowany rower?
Wiecie już, czym pomalować rower. Ile kosztuje taka renowacja? Koszt specjalnej farby do roweru to około 50 – 60 złotych za puszkę. Możemy ją zakupić w sklepie z farbami, w supermarkecie budowlanym lub sklepie sportowym.
Lakier można dostać za około 24 zł za puszkę o pojemności 200 ml. Wytrzymały wodoodporny papier ścierny o gradacji 400 to koszt około 1 zł za jeden arkusz. Puszka benzyny ekstrakcyjnej kosztuje od około 10 do około 20 złotych.
Jeśli nie dysponujemy wolnym weekendem i miejscem w garażu i robótki ręczne nie należą do naszych ulubionych zadań, możemy zlecić pomalowanie roweru w profesjonalnym salonie. W tym celu wystarczy zdemontować ramę i zanieść ją do lakierni. Koszt pomalowania roweru może wynieść od 200 do nawet 800 złotych, w zależności od tego, z czego jest jego rama.
Jak pomalować rower, gdy doszło do korozji?
Jeśli na naszym jednośladzie pojawiła się rdza, koniecznie musimy ją usunąć przed przystąpieniem do malowania. Z korozją można walczyć za pomocą dedykowanych środków lub domowym sposobem – używając sody oczyszczonej. W czyszczeniu jednośladu z rdzy pomoże druciana szczotka.