Jak pokazać ukryte pliki i foldery w macOS
W systemie macOS marki Apple możemy znaleźć wiele potrzebnych, ukrytych plików i folderów pod warunkiem, że wiemy gdzie ich szukać…
Gdy tylko zagłębisz się w świat marki Apple w tym w oprogramowanie macOS znajdziesz potrzebę, aby od czasu do czasu użyć ukryte pliki i foldery do np. skopiowania konfiguracji aplikacji lub czyszczenia komputera ze zbędnych, tymczasowych plików.
W tym poradniku wyjaśniamy w jaki sposób zlokalizować i uwidocznić ukryte pliki i foldery w MacBooku, w tym także dla folderu ~/Library.
Pamiętaj, aby przed każdym działaniem wykonać kopię zapasową swoich plików.
Gdzie są ukryte pliki i foldery w macOS?
W systemach rodziny UNIX takich jak macOS od Apple ukryte pliki poprzedzoną są kropką . i w normalnych warunkach nie pokażą nam się one w Finderze. Z tego powodu nie zobaczymy tam pliki takie jak .htaccess, czy też .bash_profile. Dodatkowo, ukryte są także foldery takie jak /usr, /bin, /etc oraz lokalizacja ~/Library, gdzie znajdują się ustawienia aplikacji i niektóre z przechowywanych danych na MacBooku.
Pliki te ukryte są jednak nie bez powodu, a dla Twojego bezpieczeństwa. Usunięcie niektórych z nich może zakłócić pracę komputera lub zainstalowanych aplikacji!
Folder Library w macOS
Do wersji Mac OS X Lion folder Library mogliśmy otworzyć prosto z aplikacji Finder. W nowszych wersjach systemu macOS (tak, zmienił on swoją nazwę) foldery Library wciąż znajduje się na dysku, jednak jest ukryty dla użytkownika. Nie myl go jednak z folderem Biblioteka (z ang. library) znajdującym się w folderze użytkownika.
Folder Library o którym mowa znajduje się w lokalizacji ~/Library. W macOS znajdziemy jeszcze 1 folder Library w katalogu System, który zawiera pliki niezbędne do pracy systemu.
Folder ~/Library – jak znaleźć?
Przedstawię Ci teraz 3 proste sposoby na dostęp do ukrytego folderu ~/Library.
Sposób 1
- Otwórz Finder.
- Przejdź do folderu Macintosh HD widoczny z zakładki Urządzenia.
- Przytrzymaj przyciski command + shift + . (kropka).
- W tym momencie pojawią się wszystkie ukryte pliki i foldery.
- Chcesz ukryć pliki w macOS? Powtórz kombinację klawiszy.
Teraz bez problemu odnajdziesz i otworzysz folder ~/Library.
Sposób 2
- Otwórz Finder.
- Przytrzymaj przycisk option (alt) i wybierz Idź z wysuniętego menu na górze ekranu.
- Wybierz Biblioteka z dostępnych opcji.
Sposób 3
- Otwórz Finder.
- Wybierz Idź z menu górnego.
- Wybierz Idź do folderu.
- Wpisz i zatwierdź: ~/Library.
Proste prawda?
Biblioteka w macOS – zawsze widoczna
Druga i trzecia opcja zadziała tylko do czasu do zamknięcia aplikacji Finder. Jeżeli chcesz, aby Biblioteka macOS pozostała zawsze widoczna, wykorzystaj kombinację klawiszy z pierwszego sposobu.
Możesz także przeciągnąć folder Biblioteka (Library) do Sidebara lub utworzyć skrót na pulpicie, aby ułatwić sobie dostęp do niego w przyszłości
Podgląd ukrytych plików z aplikacją Terminal
W tym celu:
- Otwórz aplikację Terminal na MacBooku lub iMacu.
- Uruchom skrypt: $ defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles true
$ killall Finder. - Zamknij aplikację
Gotowe!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak pokazać ukryte pliki i foldery w macOS" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak pokazać ukryte pliki i foldery w macOS" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.