Owoce i warzywa
Czytany poradnik
Jak pikować pomidory?
0

Jak pikować pomidory?

AUTOR:  Porady.org7 września 2020

Pomidory wyhodowane w swoim ogródku mają zdecydowanie lepszy smak niż te kupione w supermarkecie. Są bardziej soczyste, słodsze i mają wyraźniejszy smak. Takie pomidorowy możesz uzyskać wykorzystując siewko wykonane samodzielnie w domu. W tym poradniku dowiesz się jak pikować pomidory.

Pikowanie pomidorów – co to właściwie takiego?

Pikowanie to rozdzielenie dotychczasowych siewek, które rosły razem. Taki zabieg przeprowadza się tylko wtedy, gdy na roślinie pojawią się pierwsze prawdziwe liście. Po co wykonuje się pikowanie? Jest to potrzebne pomidorom, aby miały one więcej miejsca do rozwinięcia się systemu korzeniowego, a także do pozyskania więcej składników mineralnych. Poza tym to idealny czas na wybranie tych roślin, które są silniejsze, a pozbycie się tych nie wyrośniętych i uszkodzonych.

Jak pikować pomidory? Krok po kroku

  1. Wypełnij doniczkę ziemią. Ubij ją i lekko podlej wodą.
  2. Wyciągnij przygotowane sadzonki z poprzedniej doniczki. W przypadku poplątania delikatnie porozdzielaj rośliny.
  3. W przygotowanej zmoczonej ziemi zrób dołek i wsadź tam roślinkę. Pamiętaj, aby korzeń był wyprostowany! Sadzonki powinny być posadzone na 2 cm poniżej liści.
  4. Na koniec obsyp ziemią łodygę i ją dociśnij.

Kiedy pikować pomidory?

Pomidory najlepiej pikować jeśli zobaczysz już 4 liście – dwa liścienie oraz dwa pierwsze liście. Liścienie to pierwsze kiełkujące listki, które odpadają, gdy roślina podrośnie. Robi się to mniej więcej po 3 tygodniach od siania.

Jakiej ziemi użyć do pikowania? Przygotowanie przed pikowaniem

W ziemi w której najlepiej rozwija się roślina to ziemia uniwersalna zmieszana z kompostem. Mieszanka taka powinna składać się z 2 pudełek ziemi uniwersalnej oraz 1 pudełkiem kompostu bądź 0,5 pudełka nawozu. Ważne, aby niw przesadzić z ilością wzbogacania ziemi, ponieważ może dać to odwrotny efekt i spalić twoje sadzonki. Do czego pikować pomidory? Tak na prawdę najłatwiej będzie zaopatrzyć się w paletę z kilkunastoma bądź kilkudziesięcioma otworami. Jest to proste w transporcie, nie zajmuje dużo miejsca i kosztuje nie więcej niż 4 złote.

Jeśli nie chcesz kupować doniczek do pikowania możesz użyć opakowań po jogurtach bądź rolek z papieru toaletowego.

Jak dbać o pikowane pomidory?

W gruncie rzeczy sadzonki nie beda wymagać od Ciebie specjalnej opieki. Wystarczy zapewnić im dużo światła, temperaturę między 18 stopni Celsjusza, a 25 i stałą wilgotność.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze