DZIAŁY

Pieniądze, które składamy w ZUSie na naszą emeryturę to tak naprawdę niewielki odsetek tego, co dostaniemy w przyszłości. Niezależność finansowa to marzenie wielu, ale tylko nieliczni z niej korzystają. Chcąc dołączyć do grona tych osób, musisz zacząć planować swoje wydatki.

Wolność finansowa

Polega ona na tym, że sami decydujemy o swoim życiu, bez przymusu podejmowania pracy. Na ten moment tylko nieliczni tak żyją, aby osiągnąć taką niezależność trzeba wdrążyć w życie plan oszczędzania. Każdy może zdobyć wolność finansową, ale musi być konsekwentny, zdyscyplinowany, gotowy na wyrzeczenia, a także powinien mieć plan na to, jak zdobyć niezależność finansową i przede wszystkim się go trzymać. Warto o tym dogłębniej pomyśleć teraz, aby nie martwić się o swoją przyszłość. Samodzielne odkładnie pieniędzy do tzw. koperty, mogą nie przynieść takiego rezultatu, jakiego byśmy oczekiwali, dlatego najlepiej zapoznać się z opcjami, jakie oferują nam banki i tym podobne miejsca.

Polisy emerytalne

Programy takie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, polega to na inwestowaniu i ochronie ubezpieczeniowej. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, musisz zobowiązać się do regularnego wpłacania pieniędzy przez kilka lat, które później są inwestowane. Wybór sposobu inwestycji należy do ciebie, możesz podpisać umowę, która gwarantuje ci zysk na około 5% lub umowę bez takiej gwarancji, a wtedy możliwości zysku są dużo większe niestety w tym przypadku możesz nie tylko zyskać, ale również stracić.

Inwestycje

Jeśli chcemy, aby kapitał naszej emerytury był większy możemy zacząć inwestować. Dobrą inwestycją jest inwestowanie w złoto. Jego wartość może wzrosnąć w bardzo szybkim tempie. Zakupu złota najlepiej dokonać, gdy jego wartość jest niska, a jest tak, gdy czasy są spokojne, w czasie konfliktów wartość złota rośnie.

Indywidualne konta

Sami możemy zadbać o swoją przyszłość, zakładając indywidualne konta emerytalne. Odkładamy pieniądze na takim koncie i nie musimy się martwić o rozliczanie podatku z nich. Minusem jest to, że kwota, którą możemy zebrać na takim koncie jest ograniczona. W ciągu roku również, nie możemy przekroczyć ustalonej kwoty do wpłacenia. Istnieją dwie opcje takich kont, pierwsza z nich to indywidualne konto emerytalne na którym oprocentowanie wynosi od 3 do 6%, a drugą opcją jest indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oprocentowanie jest takie samo, jak w przypadku pierwszym, ale z tego konta pieniądze można wypłacać dopiero po 65 roku życia.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Wciąż zastanawiasz się jak oszczędzać na emeryturę? Odwiedź nasz dział z poradami finansowymi i zobacz jak jeszcze możesz zwiększyć swój kapitał na jesień życia.

Spis treści
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania