Dom
Czytany poradnik
Jak odkamienić pralkę?
0

Jak odkamienić pralkę?

AUTOR:  Izabela Lizurej3 kwietnia 2020

Twarda woda może przyczynić się do osadzenia kamienia w pralce. Choć może się wydawać, że to błachy problem to jednak może spowodować uszkodzenie urządzenia. Jak odkamienić pralkę? Gdzie odkłada się kamień? Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby przedłużyć żywotność twojej pralki. Sprawdź co zrobić, żeby pozbyć się kamienia.

Jak odkamienić pralkę? Gdzie odkłada się kamień?

Kamień w pralce osadza się dlatego, że najczęściej pranie pierze się w gorącej wodzie, dlatego tak ważne jest odkamienianie i wiedza gdzie on najczęściej lubi powstawać. Kamień najszybciej osadza się na grzałce ze względu na bardzo wysokie temperatury. Można go również zauważyć na filtrze i bębnie.

Warto wiedzieć, że…

Przed odkamienianiem można sprawdzić czy woda jest twarda używając do tego pasków testerowych. Wystarczy taki pasek zanurzyć w wodzie, a następnie odczytać wynik i porównać z próbnikiem. Jeśli test wykaże, że woda jest twarda, to przy kolejnym praniu należy dodać zmiękczacz.

Czym odkamienić pralkę? – środki chemiczne

Jedli chcesz odkamienić pralkę możesz sięgnąć po gotowe do użycia środki chemiczne. Na rynku możesz wybierać z pośród płynów, proszków czy żeli. Działanie takich produktu jest natychmiastowe, więc nawet jednorazowe użycie może pozbyć się niechcianego kamienia. Pamiętaj, że po każdym użyciu środka chemicznego do odkamieniania musisz dobrze wypłukać pralkę. Nastaw więc minimum dwa prania.

Jak odkamienić pralkę? – proste domowe sposoby

Jeśli nie chcesz używać środków chemicznych bo boisz się, że mogą zostać na twoich ubraniach. To możesz zdecydować się na domowe sposoby, które są w 100% bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Odkamienianie z kwaskiem cytrynowym

Wystarczy kupić kilka opakowań kwasku cytrynowego  i wsypać około 1/3 szklanki do pojemnika na detergenty albo bezpośrednio do bębna. Następnie trzeba ustawić temperaturę na najwyższa czyli 90 stopni.

Odkamienianie z octem

Wlej ocet do bębna i ustaw temperaturę na minimum 40 stopni. Pamiętaj, żeby po czyszczeniu nastawić kolejne pranie, aby wypłukać ocet.

Odkamienianie i soda oczyszczona

Trzeba wsypać około 3/4 szklanki sody oczyszczonej do podajnika na detergenty w pralce i nastawić na pranie w najwyższej temperaturze.

Jak odkamienić pralkę? – ważne wskazówki

Oto kilka istotnych wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o profilaktykę urządzenia.

  1. Nie zostawiaj ubrań w pralce tuż po ich wypraniu.
  2. Pozostaw otwarte drzwiczki do wyschnięcia środka pralki.
  3. Płyny i kapsułki są mniej inwazyjne dla urządzenia.
  4. Częste pranie w niskich temperaturach może powodować kamień, dlatego należy raz na jakiś czas zrobić pranie w przynajmniej 60 stopniach.

Jeśli problem z kamieniem w pralce zniknął to nie zapominaj, aby co jakiś czas dodawać do wody zmiękczacz. Pozwoli to uchronić urządzenie przed kolejnym pojawieniem się nalotu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze