DZIAŁY

Skóra to największy organ człowieka – jej powierzchnia wynosi około 1,5 m². Głównie pełni funkcje ochronne przed środowiskiem zewnętrznym, temperaturą, promieniowaniem UV i czynnikami mechanicznymi. Bierze udział w produkcji witaminy D3 oraz wpływa na nasz wygląd i samopoczucie. By skóra mogła jak najlepiej pełnić swoje zadania, musi być odpowiednio do tego przygotowana i zadbana. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować naszą cerę, szczególnie po zimie, kiedy skóra jest wysuszona i pozbawiona kontaktu ze słońcem, a dodatkowo na co dzień musimy nosić maseczkę ochronną, która także odciska swoje piętno na kondycji skóry.

Nawadnianie organizmu

Żaden krem nie nawilży naszej skóry tak jak odpowiednia podaż płynów. Niezależnie od stylu życia, musimy pić 2-3 litry wody dziennie. Jeśli nie lubimy czystej wody, warto wzbogacić ją o sok z cytryny, imbir czy łyżeczkę miodu, aby nadać jej odpowiedniego smaku.

Eksfoliacja skóry

Początek pielęgnacji warto zacząć od złuszczenia martwych komórek. Do wykorzystania mamy peelingi mechaniczne, enzymatyczne oraz preparaty z kwasami. Na ciało dobrze sprawdzą się preparaty z drobinkami cukru lub soli, możemy wykorzystać także kawę ziarnistą. Do twarzy lepiej zastosować peelingi enzymatyczne lub kwasowe (zalecamy konsultację z kosmetologiem lub dermatologiem).

Odpowiednie nawilżenie

Właściwa pielęgnacja skóry, oprócz spożywania odpowiedniej ilości płynów, wymaga także zwrócenia uwagi na kremy, które stosujemy. Warto postawić na sprawdzone marki, które w swoim składzie uwzględniają prebiotyki, naturalne olejki, a nawet prowitaminę B5, która stymuluje odbudowę naskórka. Te substancje szczególnie sprawdzą się u osób z delikatną i wrażliwą cerą. Efekt nawilżenia można wzmocnić, stosując maseczkę nawilżającą w płachcie lub w postaci emulsji – najlepiej około dwa razy w tygodniu.

Demakijaż

Zwróć uwagę, jak czuje się twoja cera po zmyciu makijażu. Jeżeli odczuwasz uczucie ściągnięcia i suchości, przemyśl zmianę sposobu mycia twarzy. Być może zamiast płynów micelarnych i mleczka należy zastosować produkty na bazie olejków, które oprócz tego, że rozpuszczają kosmetyki, to także nie niszczą bariery lipidowej naszej skóry i nie narażają jej na nadmierne odwodnienie.

Mycie twarzy

Szczególnie w okresie zimowym unikaj częstego traktowania cery produktami myjącymi. Często wystarczy umyć twarz tylko wieczorem, natomiast rano przemyć delikatnie wodą lub hydrolatem, by nie zmywać delikatnej powłoki ochronnej.

Pamiętajmy, że nasza pielęgnacja powinna być „szyta na miarę”, a na co dzień warto się kierować zasadą „im mniej, tym lepiej”. Jeżeli chcemy oddać się w ręce profesjonalistów, to warto umówić się do dyplomowanego kosmetologa lub dermatologa. Peelingi kwasowe, mikrodermabrazja lub mezoterapia to procedury, które wybierane regularnie dają efekt świeżej, nawilżonej i promiennej cery.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak odbudować kondycję skóry po zimie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak odbudować kondycję skóry po zimie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania