Aplikacje
Czytany poradnik
Jak oczyścić Windows ze zbędnych plików?
0

Jak oczyścić Windows ze zbędnych plików?

AUTOR:  Paweł Nowicki14 października 2017

Zbyt mało miejsca na dysku? Mamy na to rozwiązanie.

Oczyszczanie Windowsa ze zbędnych plików

Jeżeli Twój Windows znacząco zwolnił a na dysku zaczyna brakować miejsca to znak, że już czas na czyszczenie. Oto kilka wskazówek jak przyspieszyć Windows i usunąć niepotrzebne pliki.

  1. Zbędne programy – Czasami zdarza się, że instalujemy aplikacje, które okazują się nieprzydatne lub wychodzą z użycia. Łatwo o nich zapomnieć, a przecież zajmują miejsce i mogą zużywać zasoby systemowe. Sprzątanie powinniśmy zacząć właśnie od nich. Wchodzimy w menu Start i zakładkę Panel sterowania. Tam wybieramy odnośnik Odinstaluj program. Załaduje się nam lista wszystkich posiadanych aplikacji, z której warto wybrać i usunąć te niepotrzebne.
  2. Zbędne wpisy rejestru – Wiele programów, nawet po ich usunięciu, pozostawia ślady na komputerze. Żeby się ich pozbyć należy użyć specjalnych aplikacji, umożliwiających czyszczenie rejestrów. Do tego celu możemy wykorzystać takie programy jak np. CCleaner albo WinOptimizer. Pierwszy jest darmowy, drugi płatny ale ma wersję testową. Różnią się zakresem działania – WinOptimizer ma więcej opcji i jest bardziej rozbudowany. Oba natomiast wykonają swoje zadanie poprawnie. Po zainstalowaniu, uruchamiamy wybrany program i dajemy mu parę minut aby wyszukał nieaktualne pliki. Aplikacje mają również możliwość usunięcia śladów internetowych, ciasteczek z przeglądarek i innych zbędnych obiektów. Kiedy program skończy pracę zatwierdzamy pliki gotowe do usunięcia.
  3. Defragmentacja – Kiedy pozbędziemy się niepotrzebnych programów i wyczyścimy rejestry ze zbędnych informacji pozostaje tylko zoptymalizować dane na dysku. Do tego celu możemy użyć narzędzi defragmentacji z poziomu Windows lub z jednego z programów omawianych wcześniej. Defragmentacja przyspieszy działanie systemu – dane będą łatwiej wyszukiwane a programy szybciej się załadują.

Warto przeprowadzać czyszczenie Windows regularnie – dzięki temu system zachowa stabilność i szybkość działania. Nie zajmuje to wiele czasu a pozwala odzyskać miejsce na dysku i wpłynie na wydajność urządzenia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze