Kobieta
Czytany poradnik
Jak obliczyć dni płodne
0

Jak obliczyć dni płodne

AUTOR:  Joanna Cieślak2 czerwca 2018

Planowanie ciąży staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet. Dzieje się tak z co najmniej kilku powodów: wzrosła świadomość, odpowiedzialność wśród młodych kobiet i w rezultacie dzieci rodzą się w efekcie świadomego wyboru. Niektórzy rodzice starają się zaplanować płeć swojego nienarodzonego dziecka i dlatego ważne jest, aby poczęli je w danym miesiącu lub nawet dniu. Dowiedz się jak wyliczyć dni płodne oraz kiedy możesz zajść w ciążę.

Nie jest tajemnicą, że kobieta nie każdego dnia cyklu miesiączkowego jest zdolna do poczęcia. Płodne dni dla ciąży to dni owulacji, kiedy dojrzałe jajo opuszcza jajnik i rozpoczyna ruch w stronę macicy. Przed owulacją, gdy jajko jeszcze nie jest dojrzałe i znajduje się w jajniku, kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę, ponieważ plemnik po prostu nie może zetknąć z jajem i go zapłodnić. Po owulacji rozpoczyna się również proces poprzedzający miesiączkę i ciążę.

Jak obliczyć dni płodne?

Aby określić czas owulacji, który trwa od 3 do 5 dni (w zależności od cyklu miesiączkowego), możesz użyć specjalnych testów, które są sprzedawane w aptece. One pomogą kobiecie łatwo ustalić dni najbardziej sprzyjające poczęciu.

Test jest łatwy w użyciu i może zmaksymalizować szansę poczęcia już w pierwszym miesiącu prób. Ale ta opcja ma swoje wady. Test nie określa daty jajeczkowania, daje jedynie wynik dodatni lub ujemny, tzn.czy była owulacja, czy nie. Prawdopodobieństwo wystąpienia niedokładnego wyniku jest wystarczająco wysokie.

Sprawdzoną i niezawodną metodą określania owulacji jest pomiar temperatury podstawowej i sporządzenie indywidualnego harmonogramu. Trzeba bardzo dokładnym termometrem (do dziesiątych części stopnia) zmierzyć temperaturę po przebudzeniu każdego ranka, bez wstawania z łóżka, w spoczynku. Jeśli pomiary zostaną wykonane później, wyniki będą niemiarodajne. Pomiary powinny być rejestrowane codziennie rano na wykresie.

Musisz zwracać uwagę na wszelkie odchylenia od zwyczajnego trybu, takie jak choroba, brak snu, a nawet użycie elektrycznego koca. One mogą wpływać na odczyty termometru. Maksymalne wskazania sygnalizują, że owulacja minęła. Jednak, aby osiągnąć wiarygodny wynik, należy to zrobić przez kilka kolejnych miesięcy.

Czas owulacji przypada mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Czas, w którym można począć dziecko, trwa 6-7 dni, 5 przed owulacją i 1 po. Ustaliwszy dzień owulacji, staraj się być ostrożnym w tych dniach. Rada dla tych, którzy nie chcą zawracać sobie głowy termometrem lub ciągle popełniają błędy przy obliczeniach: uprawiaj seks od 10 do 19 dnia cyklu miesiączkowego co drugi dzień. Wtedy na pewno nadejdzie co najmniej jeden z płodnych dni.

Pamiętaj, że jakość płynu nasiennego po kilku aktach seksualnych dziennie się pogarsza. Trzeba wiedzieć, że zdolność do poczęcia jest zwykle przywracana dopiero miesiąc po zastosowaniu różnych środków antykoncepcyjnych. Pary, które angażują się w seks bez zabezpieczenia w korzystnym okresie co drugi dzień lub codziennie, mają praktycznie taki sam procent poczęcia. Jeśli uprawianie seksu odbywa się tylko raz w tygodniu, prawdopodobieństwo zapłodnienia zmniejsza się w 10 razy. W związku z tym cztery lub więcej współżyć w tygodniu jest najlepszą opcją.

Jeśli młodzi ludzie świadomie postanowili począć dziecko, nie zaszkodzi pójść do lekarza i sprawdzić, czy nie ma chorób, zwłaszcza genetycznych. Jeśli występują problemy ze zdrowiem, lepiej je rozwiązać wcześniej niż w czasie ciąży. Zadbaj o dobre samopoczucie swojego dziecka wcześniej.

Mam nadzieję, że nasze porady pomogą w tym, jak najbezpieczniej stać się rodzicami.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze