Kobieta
Czytany poradnik
Jak obliczyć BMI dla dziecka – porady
0

Jak obliczyć BMI dla dziecka – porady

AUTOR:  Alicja Hudzik26 czerwca 2018

W dzisiejszym poradniku dowiesz się, czym się wskaźnik BMI, jak go poprawnie interpretować oraz jak obliczyć ten współczynnik dla dzieci!

Czym jest BMI? Jak go obliczyć?

BMI (Body Mass Index) to współczynnik zaproponowany przez belgijskiego uczonego Queteleta, który badał zależności pomiędzy kształtem ciała, jego masą oraz wysokością ciała i tempem wzrostu. Wskaźnik ten zyskał na popularności w latach 70. XX wieku i opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała do wzrostu. Aby go obliczyć, wystarczy podzielić masę ciała (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach) pomnożony do kwadratu:

W Internecie można znaleźć szereg kalkulatorów BMI, które pomogą Ci ustalić, czy Twoja masa ciała w stosunku do wzrostu mieści się w normie.

Jak interpretować wskaźnik BMI?

BMI pozwala obliczyć, czy proporcje naszego ciała są właściwe w stosunku do wzrostu. Wskaźnik ten pozwala sprawdzić, czy badany cierpi na otyłość, ma niedowagę lub nadwagę. Wskaźnik BMI może przyjmować wartości od mniej więcej 16 do 40 i więcej. Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych (niezależnie od płci i wieku badanego) przedstawia się następująco:

  • 16,0 – 17,0 – wychudzenie badanego
  • 17 – 18,5 – niedowaga
  • 18,5 – 25,0 – wartość prawidłowa
  • 25,0 – 30,0 – nadwaga
  • BMI powyżej 30,0 – otyłość

Badania dowiodły, że osoby o BMI w przedziale od 18,5 do 25,0 cieszą się najlepszym zdrowiem oraz niskim poziomem zachorowalności na takie choroby, jak cukrzyca czy miażdżyca. Z kolei wysoki wskaźnik BMI charakteryzuje często sportowców i kulturystów, a jego wartość wynika z ich zwiększonej masy mięśniowej. Jeśli twoje BMI odbiega od normy, warto się zainteresować swoim zdrowiem i zastanowić nad dietą oraz wprowadzeniem do harmonogramu dnia aktywności fizycznych!

Jak obliczyć BMI dla dziecka?

BMI dla dzieci obliczamy w identyczny sposób jak dla dorosłych, czyli dzieląc masę ciała (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach) pomnożony do kwadratu. Przykładowo, jeśli dziecko ma 165 wzrostu i waży 60 kg, to wykonujemy następujące obliczenia:

1,65 * 1,65 = 2,7225

60 / 2,7225 = 22,03, czyli BMI = 22,03.

BMI równe 22,03 wskazuje, że dziecko ma prawidłową wagę ciała w stosunku do wzrostu. Jednak wynik ten należy jeszcze porównać ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej.

Aby poprawnie zinterpretować wynik dla dzieci, należy więc skorzystać z siatek centylowych!

Przeczytaj nasz artykuł na ten temat:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze