Czytany poradnik
Jak napisać recenzję?
0

Jak napisać recenzję?

AUTOR:  Marzena Kuźma25 grudnia 2017

Wyszukiwanie pewnego rodzaju rekomendacji w sieci jest bardzo popularne. Także wiele blogów opiera się głównie na tym, że recenzuje różnego rodzaju produkty i usługi, a następnie swoje wrażenia opisuje w postach. Pisanie recenzji nie jest przydatne tylko w sieci, ale także, np. w szkole. Aby samemu ocenić, czy recenzja jest rzeczywiście recenzją, a nie tylko zachwalaniem jakiegoś produktu, warto mieć pewien zasób wiedzy na temat, jak napisać recenzję oraz jak właściwie ją odebrać.

Nie wszystkie recenzje są pisane szczerze. To zjawisko nasila się głównie wtedy, kiedy jakiś post jest sponsorowany. Wtedy producent konkretnej rzeczy narzuca z góry pewne standardy, jak napisać recenzję.

Kilka wstępnych informacji

Recenzja może mieć kilka rodzajów. Najpopularniejsze z nich to felietonowa, informacyjna i eseistyczna. Każdy rodzaj ma oczywiście swoje cechy charakterystyczne, dzięki którym łatwo jest je rozróżnić. Felietonowa w pewnym stopniu przypomina felieton z gazety. To bardziej opis jakiegoś zjawiska lub rzeczy. Recenzja eseistyczna jest bardziej subiektywna. Informacyjna z kolei ma za zadanie przekazanie jak najwięcej treściowych informacji, dzięki którym można lepiej zapoznać się z tym, co jest akurat recenzowane.

Jak napisać recenzję?

Należy do tego podejść w sposób profesjonalny. Bez względu na to, czy jest to wypracowanie do szkoły, czy wpis na popularnego bloga. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na obiekt recenzji, a potem dobrze i dokładnie go opisać. Recenzja będzie bardziej przydatna, jeżeli daną rzecz lub usługę porówna się z innymi na rynku.

Powinno się także znaleźć rzeczywiste zastosowanie danej rzeczy/usługi oraz czy wpisuje się w obowiązujący nurt. W zależności od rodzaju recenzji można być subiektywnym bądź obiektywnym autorem.

Przede wszystkim musi coś wnosić do życia czytelnika. Po jej przeczytaniu musi dojść do pewnej refleksji, pochłaniać zawarte w niej informacje i rzeczywiście zastosować ją w swoim życiu. Wszystko, co jest w niej opisywane musi być zjawiskiem aktualnym. Należy zebrać także odpowiedni zasób informacji zarówno o przedmiocie recenzji, jak i jego autorze. Po wstępie należy przejść do głównej części, w której przedstawi się wszystkie cechy dzieła, przedmiotu/usługi i odniesienie ich do rzeczywistości. Zwłaszcza w przypadku blogów – nikt nie będzie chciał czytać recenzji, która swoją tematyką może cofnąć się o 5 lat. To, jak napisać recenzję wiarygodna dla czytelnika, powinno być samodzielnym doświadczeniem.

Unikatowość w dzisiejszych czasach to wielka wartość. Nie należy kopiować elementów kilku recenzji do swojej. Należy być szczerym i opierać się na własnych doświadczeniach.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze