Czytany poradnik
Jak napisać oficjalny e-mail?
0

Jak napisać oficjalny e-mail?

AUTOR:  Anita Wach10 kwietnia 2018

Pisanie maili, stało się bardzo popularne, a wręcz powszechne na tyle, że zapomniano o zasadach, którymi powinniśmy się kierować. W zależności od tego do kogo kierujemy naszą wiadomość, musimy pamiętać o zasadach, jakich używa się w pisaniu maili. Przypomnimy, jak napisać oficjalny e-mail.

Temat

Po pierwsze musisz pamiętać o tym, aby zatytułować swojego maila w odpowiedni sposób. Nie może to być zbyt długie, czasem wystarczy tylko jedno lub dwa słowa. Tytułowanie e-maili to podstawa o której nie wolno zapominać w przeciwnym razie nasza wiadomość, może zostać nieprzeczytana lub zaszufladkowana do folderu SPAM.

Zwroty grzecznościowe

Oficjalny e-mail charakteryzuje się tym, że jest pisany z zachowaniem najwyższego szacunku do adresata. Używamy więc zwrotów takich jak; Szanowna Pani/Szanowny Panie kończąc wiadomość również musimy o tym pamiętać i zakończyć w należyty sposób np., Z wyrazami szacunku, po tym zwrocie należy podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Treść

Powinna być zwięzła i na temat, bez zbędnego przeciągania. Oczywiście nie dopuszczalnym jest, aby popełniać błędy ortograficzne lub interpunkcyjne w pisowni wiadomości, dlatego przed wysłaniem należy sprawdzić treść naszego e-maila.

Jak napisać oficjalny e-mail? – Wskazówki

Pamiętaj o tym, aby robić linijkę przerwy po zwrocie do adresata, a także po części głównej. Podpisuj się imieniem i nazwiskiem, a oprócz tego możesz dodać dodatkowe informacje o sobie w zależności od tego, czy jest to konieczne czy nie. Jeśli piszesz maila do osoby, która ma przyznany jakiś tytuł nie zapomnij o nim wspomnieć, przykładowo w mailu do wykładowcy, powinieneś zwrócić się do niego w ten sposób: Szanowny panie magistrze/doktorze. Brak zapisu tytuły danej osoby, może skutkować tym, że nie dostaniemy odpowiedzi na maila lub adresat, zwyczajnie zwróci nam uwagę na popełniony błąd. Staraj się pisać wiadomość na najwyższym poziomie, aby nikt nie poczuł się urażony.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze