Zwierzęta
Czytany poradnik
Jak karmić królika?
0

Jak karmić królika?

AUTOR:  Porady.org13 listopada 2020

Podstawą zdrowego organizmu jest przede wszystkim różnorodna i zbilansowana dieta dotyczy to również królika. Jest to delikatne stworzenie, które nie może jeść wszystkiego co mu się wrzuci do miski. Jeśli chcesz, aby twój uszaty przyjaciel był pełny siły i witalności musisz koniecznie dowiedzieć się jak karmić królika!

Przede wszystkim siano

Królik na wolności spożywa bardzo dużo trawy, dlatego świetnym zamiennikiem będzie po prostu siano. Powinno zawsze znajdować się w klatce, aby zwierzę miało do niego cały czas dostęp. Dobra dieta naszego królika to ta, która opiera się na 70% z siana. Kupując sianko zwróć uwagę, aby nie było one żółte bądź brązowe. To może oznaczać, że jest już one stare albo było źle przechowywane.

W mieszance siana dla młodych królików powinna znaleźć się lucerna jednak nie jest ona dobra dla starszych królików. Te lepiej karmić owsem i tymotką łąkową.

Warzywa też muszą się znaleźć w diecie królika

Warzywa, które kupujesz swojemu królikowi najlepiej jeśli będą świeże i bez pestycydów, dlatego zawsze dokładnie je myj! Ważne jest, aby warzywa wprowadzać w małych ilościach. Podawaj małe kawałki, by sprawdź ja zwierzę na nie zareaguję. Karm swojego puszystego przyjaciela:

  • bazylią,
  • natką marchewki.
  • sałatą rzymską,
  • miętą,
  • pietruszką,
  • jarmużem,
  • kapustą.

Dorosłe króliki codziennie powinny zjadać przynajmniej 2 szklanki świeżych warzyw. Młode zaś po jednej łyżce konkretnego warzywa przez 3 dni, aby sprawdzić czy królikowi one nie zaszkodziło.

Pasza dla królików inaczej granulat

Pasza dla królików musi być bogata w błonnik, mieć bardzo mało tłuszczu i trochę więcej białka. Warto pamiętać, że im starszy królik tym raczej nie powinien on jeść zbyt dużo granulatu. Pasze, które są bogate w białko mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dawkowanie granulatu na dorosłego królika przypada na około 1/4 szklanki dziennie. Królik, który ma mniej niż 8  miesięcy może go jeść tyle ile chce, a w przypadku królika powyżej 8 msc do jednego roku pół szklanki.

Przysmaki i woda

Przysmaki królicze to owoce NIC INNEGO! Dlatego odpuść sobie czekoladę, chipsy, precle i płatki kukurydziane. Owoce również musisz dawkować, ponieważ zawierają węglowodany, które w nadmiernej ilości mogą wyrządzić szkodę. I co najważniejsze królik powinien mieć cały czas dostęp do wody. Wymieniaj ją codziennie.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze