Czytany poradnik
Jak jeździć na łyżwach?
0

Jak jeździć na łyżwach?

AUTOR:  Aleksander Nowakowski1 kwietnia 2018

Łyżwiarstwo jest popularną miejską rozrywką, nie tylko w czasie zimy. Atrakcyjności dodaje mu fakt, że nie wymaga dużego wkładu własnego. Czy trudno nauczyć się jeździć na łyżwach?

Pierwsze kroki

Łyżwy można wziąć z wypożyczalni, należy wtedy poprosić o zaostrzenie. Mocno zwiąż, aby kostka była unieruchomiona. W innym wypadku skręcenie jest niemal pewne. Jako amator nie wstydź się uczyć trzymając się bandy. Trzy podstawy nauki jazdy to przemieszczanie się do przodu, hamowanie i upadanie. Tak, na początku upadki będą częste, więc tę sztukę warto opanować. Pozycja wyjściowa to nogi rozstawione nie szerzej niż na szerokość barków, z czego jedna delikatnie do tyłu oraz lekko ugięte kolana. Czubki łyżew powinny być odchylone do zewnątrz. Patrz przed siebie! Rozbiegany wzrok może sprawić, że Twoje ciało będzie się przechylać w prawo lub lewo.

Upadki

Najbardziej narażone są nadgarstki i łokcie oraz kość ogonowa. Kiedy czujesz, że tracisz równowagę, zbliż dłonie i brodę do klatki piersiowej. Wiele złamań bierze się z tego, że początkujący chcąc uniknąć upadku na twarz, wyciągają przed siebie ręce, co skutkuje skręceniami (bądź nawet złamaniami) nadgarstków i łokci.

Prosta praktyka(?)

Najlepiej zacząć jazdę w następujący sposób: umieść ciężar ciała na tylnej nodze, odepchnij się delikatnie w bok, po czym przenieś ciężar ciała na przednią nogę. Drugą potrzymaj na moment w powietrzu, następnie dołącz ją do drugiej. Zmieniaj nogi na zmianę aż do skutku!

Nie można przeskoczyć faktu, że lodowiska mają zazwyczaj eliptyczny kształt, czyli bez skręcania się nie obejdzie. Tutaj ciężar ciała trzeba rozłożyć po równo na obie nogi. Wtedy odpychamy się nogą zewnętrzną i przenosimy ciężar na nogę skręcającą, czyli wewnętrzną. Zewnętrzna na chwilę pozostaje w górze, po czym dołączamy ją do drugiej nogi (istotne – jeżeli zamierzasz skręcać w obie strony, pamiętaj, aby ćwiczyć i prawą, i lewą nogę).

Hamowanie

Wylądowanie spanikowanym na barierkach czy dotarcie do bandy nie oznacza, że opanowaliśmy hamowanie. Jednym ze sposobów jest T-stop. Polega na tym, że jedną stopę ustawiamy prostopadle do kierunku jazdy i dociskamy ją do lodu. Stopy powinny być ustawione w odwróconą literę T. Można też hamować pługiem. Tutaj z kolei musimy ugiąć nogi, lekko je rozstawić i ułożyć nogi czubkami do środka.

Jazda na łyżwach to świetna zabawa, dobry pomysł na wyjście zimą, gdy najchętniej nie ruszalibyśmy się z domu. Jest to i zdrowe, i przyjemne, jak już wytrwa się pierwszą fazę częstych upadków. Trudno jest uczyć się samemu. Jeżeli masz znajomego łyżwiarza, to poproś o pomoc w nauce. Przyda Ci się osobisty motywator.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze