DZIAŁY

Bób jest bardzo dobrym w smaku warzywem, które często jest niedoceniane. Jednak ma on wielu swoich wiernych fanów, podjadających go z przyjemnością, zamiast chipsów czy popcornu. Podpowiadamy, jak gotować bób?

Bób na zdrowie

Bób można jest bez żadnego doprawiania tylko po samym ugotowaniu, ale z powodzeniem doprawisz go też masłem czy czosnkiem. Niektórzy skarżą się, ta roślina strączkowa jest ciężko strawna, ale można to załagodzić, dodając do wody, w której się gotuje odrobinę kminku.

Mimo wszystko bób to samo zdrowie! Znajdziesz w nim mnóstwo błonnika pokarmowego, białka, zdrowych tłuszczów, węglowodanów, a także witamin. Jeśli więc masz zapotrzebowanie na witaminę B, C i A śmiało sięgaj po bób. Radzimy, jak go przygotować, żeby był najzdrowszy.

Jak gotować bób, czyli poradnik krok po kroku

Na początek zacznij od kupna najlepszego bobu. Wszystko bowiem zaczyna się od jakości produktu, na jakim będziesz pracować. Jeżeli więc tylko możesz, udaj się na targ, zamiast do supermarketu. Unikaj też bobu w plastikowym woreczku. Plastik sprawia, że roślina się po prostu dusi, a jej zapach staje się okropny, nie mówiąc już o smaku, który może być kwaśny. Dobry bób rozpoznasz po tym, że ma ładny, zielony kolor, jest twardy, a jego skórka jest gładka. Do tego jego zapach będzie przyjemny i nie będą pokrywać go żadne plamki. Dobra rada — im krócej to warzywo było przechowywane, tym lepiej dla Ciebie!

Teraz przejdźmy już do obróbki w kuchni. Przed wrzuceniem rośliny do garnka z wodą, zacznij od dokładnego przepłukania bobu. Najwygodniej będzie Ci go wsypać na durszlak i zrobić to w ten sposób. Teraz gestia kluczowa, czyli jak gotować bób, aby zachował wszystkie właściwości odżywcze, a do tego był smaczny?

Wrzuć go garnka i zalej wodą. Niech będzie miał w czym pływać. Następnie dodaj do gotującej się wody odrobinę cukru, lecz wstrzymaj się z solą. Użyj jej dopiero pod sam koniec gotowania. Teraz czas gotowania. Jeżeli bób jest młody, 15 minut będzie zupełnie wystarczające. Kiedy już skórka tego warzywa zrobi się lekko pomarszczona, będzie to dla Ciebie znak, że bób jest gotowy. Jeśli jednak gotujesz stary bób, gotowanie go może potrwać nawet 50 minut! Najważniejsze to pilnować, aby w żadnym wypadku się nie rozgotował, ponieważ wtedy straci wszystkie witaminy i substancje odżywcze.

Wiesz już zatem, jak gotować bób. Teraz nie pozostaje nic innego, jak zajadać ze smakiem. Na zdrowie!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak gotować bób?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak gotować bób?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania