DZIAŁY

Niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie wyeliminować kawę, czy po prostu wypróbować kilka alternatyw, te substytuty to świetny sposób na pobudzenie i energiczne rozpoczęcie dnia.

Herbata Matcha

Matcha to zielony proszek, który powstaje podczas mielenia młodych liści herbaty. Zawiera kofeinę wraz z L-teaniną, aminokwasem, który odpręża umysł i nie powoduje senności. Ostatnie badania sugerują, że L-teanina może współdziałać z kofeiną, aby wywierać pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i nastrój. To może wyjaśniać, dlaczego wiele osób twierdzi, że energia, którą otrzymują z zielonej herbaty, jest energią bardziej zrelaksowaną, która nie powoduje roztrzęsienia. Cały liść herbaty matcha jest rozdrobniony na herbatę, możesz dzięki temu uzyskać niewielką dawkę błonnika na początek dnia.

Zielona herbata

Zielona herbata jest przetwarzana w minimalnym stopniu i ma największe korzyści zdrowotne ze wszystkich dostępnych herbat. Kofeina w zielonej herbacie pomaga poprawić bystrość umysłu, a także metabolizm.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy może służyć jako zastrzyk energii i zastąpić poranną kawę. Jest to napój bezkofeinowy wykonany ze sfermentowanych jabłek i zawiera związek zwany kwasem octowym. Wykazano, że ma to korzystny wpływ na wrażliwość na insulinę i poziom cukru we krwi. Chociaż ocet jabłkowy może dać ci energię i zapewnić inne korzyści zdrowotne, sugeruje się, aby zawsze przyjmować go z łykiem wody, ponieważ kwasowość octu jabłkowego może uszkodzić zęby, jeśli zostanie przyjęty bezpośrednio.

Herbata Yerba Mate

Yerba Mate to południowoamerykańska herbata pochodząca z liści i gałązek rośliny Yerba Mate. Od setek lat służy w regionie jako przypominający kawę wzmacniacz energii. Jedna filiżanka Yerba Mate to mniej więcej tyle, ile kofeina w przeciętnej filiżance kawy. Zawiera teobrominę, która również znajduje się w czekoladzie i jest naturalnie występującym stymulantem. Daje gładszą, dłużej utrzymującą się energię bez uczucia roztrzęsienia, jakie daje kawa. Yerba Mate jest wypełniona przeciwutleniaczami, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zapobiegają chorobom serca.

Kombucha

Kombucha poza byciem ciekawym trendem, to także kolejny potencjalny zamiennik kawy dla tych, którzy próbują ją ograniczyć. Kombucha wykorzystuje herbatę jako medium fermentacyjne, więc pijący czerpią korzyści z działania L-teaniny wraz z kofeiną, aby wytworzyć bardziej zbalansowaną energię bez efektu roztrzęsienia. Kombucha zawiera mniej kofeiny na filiżankę niż zwykła filiżanka herbaty, więc dla osób, które chcą łagodnego i delikatnego zastrzyku kofeiny, kombucha jest świetną alternatywą. Ponadto dostarcza bakterii probiotycznych, a także zapewnia musujący efekt pobudzający.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak dodać sobie energii o poranku – alternatywy dla kawy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak dodać sobie energii o poranku – alternatywy dla kawy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania