Medycyna
Czytany poradnik
Jak dobrze przygotować się do USG jamy brzusznej?
0

Jak dobrze przygotować się do USG jamy brzusznej?

AUTOR:  Porady.org11 stycznia 2019

Badanie USG jest jedną z najpowszechniejszych metod diagnostycznych. Jest nieinwazyjne, bezpieczne i pozwala zdiagnozować wiele chorób i dolegliwości. Aby jednak badanie mogło dać odpowiedzi na pytania diagnostyczne, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak zatem przygotować się do USG jamy brzusznej? Oto proste zasady, o których musisz pamiętać!

USG jamy brzusznej – zawsze na czczo!

Badanie USG jamy brzusznej zawsze powinno być wykonywane na czczo. W praktyce, nie wolno jeść przez 6-8 godzin przed badaniem. Dlatego też, najlepiej jeśli wykonywane jest z samego rana. Jednak sam fakt, że pacjent przed badaniem wstrzyma się przed jedzeniem, czasami nie wystarczy. Warto na 24 godziny przed badaniem zdecydować się na lekkostrawne, nietłuste i niesurowe pokarmy. Dzięki temu będzie miało się pewność, że żołądek i jelita będą opróżnione podczas USG jamy brzusznej. Przed badaniem nie należy także żuć gumy i palić papierosów 

Przyjmowanie płynów przed USG jamy brzusznej

Przyjmowanie płynów jest dozwolone. Trzeba tylko pamiętać, że pić można jedynie niegazowaną wodę. Zrezygnować trzeba natomiast ze słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych, soków, kawy czy herbaty. W trakcie badania lekarz może poprosić o opróżnienie pęcherza – jest to uzależnione od konkretnego przypadku i diagnostyki konkretnego pacjenta. Jeżeli wykonywane jest USG jamy brzusznej i układu moczowego to mniej więcej na godzinę przed badaniem trzeba dodatkowo wypić jedną lub nawet dwie szklanki wody i nie oddawać moczu tak, aby mieć pełny pęcherz. 

Przebieg badania USG jamy brzusznej

Samo USG jamy brzusznej jest procedurą – z punktu widzenia pacjenta – prostą i nieuciążliwą. Jednocześnie jest bardzo powszechnie stosowane (z ofertą badania USG można zapoznać się pod tym linkiem: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/diagnostyka-obrazowa/usg-OuRvsU) bo pozwala dostrzec zmiany nawet o rozmiarze milimetra. Przed USG na skórze rozprowadza się specjalny żel, a następnie przykłada się sondę, która emituje fale ultradźwiękowe (stąd nazwa USG – ultrasonografia), które odbijają się od narządów wewnętrznych i rysują ich obraz na monitorze. Badanie USG jest również niezwykle uniwersalne – wykorzystuje się je w kilkunastu dziedzinach medycyny. 

Artykuł powstał przy współpracy z cm.enel.pl

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze