DZIAŁY

Niegdyś osoby noszące okulary miały pod górkę — ten niezbędny dodatek był kojarzony z „kujonami” czy osobami zarozumiałymi. Takie spostrzeżenia już dawno przestały istnieć, a okulary to jeden z najmodniejszych dodatków, który nie tylko jest funkcjonalny, ale i dopełnia całość stylizacji.

Jak dobrać okulary do twarzy – sztuka optyki

Wada wzroku wcale nie musi być utrudnieniem w życiu — większość dysfunkcji wzroku można usunąć laserem. Na popularności również zyskały soczewki (zobacz również jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe), również te kolorowe, jednak nie da się ukryć, że okulary to nadal najwygodniejsza i najpopularniejsza metoda na dobry wzrok nienależnie od naturalnego stanu rzeczy. Jak dobrać okulary do twarzy? To wbrew pozorom dosyć trudna szuka, którą nie zawsze da się zrobić instynktownie.

Od jakiegoś czasu najmodniejsze są duże okulary w delikatnych, pozłacanych lub srebrnych oprawkach. Ogromne okrągłe czy bardziej kanciaste szkła to silny trend, który jednak nie będzie pasować wszystkim.

Jak dobrać okulary do twarzy? Dokładnie tak jak wybieramy ubrania do typu naszej sylwetki, tak powinniśmy dobrać okulary, które będą pasować do naszego kształtu twarzy. Nie powinniśmy kierować się tylko trendami, a wygodą oraz tym, jak się w danym modelu czujemy.

Poznaj swój kształt twarzy i dobierz okulary

Dobór najodpowiedniejszych okularów nie jest wcale taki trudny, najważniejsze jest rozpoznanie swojego kształtu twarzy, których wyróżnia się kilka:  owalny, okrągły, trójkątny, kwadratowy, prostokątny oraz te nieco mniej standardowe – w kształcie serca, diamentu i trapezu.

Twarz okrągła

Najlepsze będą oprawki kwadratowe, duże, tak aby proporcje nie zostały zaburzone. Kanciaste kształty będą optycznie wysmuklać i wyszczuplać twarz, co podziała bardzo na korzyść ich właścicieli. Dobrym pomysłem będą również „kocie” oprawki – takie, które są nieco wyciągnięte do góry, jednak nadal kanciaste.

Twarz owalna

Do tego kształtu twarzy będzie pasowało naprawdę wiele oprawek — zarówno te większe i bardziej wyraziste jak tak „lenonki”,  i awiatory czy nieco bardziej klasyczne – kwadratowe. Większość kształtów będzie odpowiednia, jednak trzeba pamiętać o proporcji – tak, aby optycznie nie powiększyć sobie ani nie pomniejszyć twarzy.

Twarz kwadratowa/ trapezowa

Dla osób, które posiadają taki kształt twarzy zaleca się wybór okularów okrągłych, owalnych, lub avaitorów. Takie oprawki „złagodzą” rysy oraz optycznie wyszczuplą twarz.

Twarz trójkątna/w kształcie serca

Najlepiej sprawdzą się oprawki z mocno zaznaczoną górną częścią. Do tego typu twarzy pasują oprawki o zaokrąglonych bokach oraz modele, które wzorują się na klasycznym modelu „ray-banów”

Twarz prostokątna/podłużna

Najlepsze będą oprawki okrągłe, najlepiej duże. Dobrze pasować będą również te lekko zakrzywione i bogato zdobione. Dzięki nim twarz będzie wydawała się o wiele bardziej proporcjonalna i „okrąglejsza”.

Twarz w kształcie diamentu

Pasować tu będą okulary o różnych kształtach, jednak należy unikać tych zbyt kanciastych i okrągłych. Wszystkie kształty pomiędzy będą jak najbardziej podkreślać ten wyjątkowy kształt twarz i uwypuklą jego najładniejsze części.

Teoria a praktyka

Oczywiście, to tylko teoria i ogólnie przyjęte zasady, które mają ułatwić nam życie i pomóc przy tym ważnym wyborze. Warto się nimi zasugerować, jednak jeśli w danym modelu nie czujemy się dobrze, nie ograniczajmy się. Eksperymentujmy! Nie ograniczajmy się i wybierajmy to, w czym sami czujemy się pewnie.

Zobacz również jak czyścić okulary, by ich nie popalcować

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak dobrać okulary do twarzy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak dobrać okulary do twarzy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania