Jak dbać o zioła w doniczkach? Najlepsze porady

Jak dbać o zioła w doniczkach w domu? Dlaczego zioła z supermarketów tak szybko usychają? Mamy dla Was kilka praktycznych porad. Zapraszamy do lektury!
Jak dbać o zioła – rodzaje ziół, które można hodować w doniczkach
Marzą Ci się świeże zioła w kuchni? Zioła, które można hodować w doniczkach to:
- Mięta
- Melisa
- Lubczyk
- Koperek
- Szałwia
- Lawenda
- Majeranek
- Cząber
- Tymianek
- Bazylia
- Oregano
- Szczypiorek
- Kolendra
- Rozmaryn
Jak dbać o zioła w doniczkach?
Jak dbać o zioła – porady pielęgnacyjne
#1 Sadzenie ziół
Zioła powinny być zasadzone każde w osobnej doniczce, wyposażonej w otwory na spodzie, którymi będzie spływać nadmiar wody. Minimalna średnica doniczek ziołowych to 10 cm. Zioła mogą być uprawiane także w skrzynkach, beczkach, wiadrach, pojemnikach ceramicznych i wiklinowych koszach. Na dnie doniczki powinien się znaleźć tzw. drenaż, czyli kilkucentymetrowa warstwa żwiru.
#2 Ziemia dla ziół
Ziemia, w której chcemy wysiać lub zasadzić zioła powinna być przepuszczalna dla wody i powietrza. Najlepiej kupić specjalne podłoże w centrum ogrodniczym.
#3 Podlewanie ziół
Zioła muszą być podlewane codziennie niewielkim strumieniem wody. Do podlewania używa się odstanej, letniej wody. Szkodliwy jest dla nich zarówno brak wody, jak i jej nadmiar. W okresie zimowym zioła wystarczy podlewać raz w tygodniu. Do ziół, które lubią dużą wilgoć, należą między innymi: koper, melisa, lubczyk. Z kolei zioła sucholubne to na przykład bazylia, tymianek, szałwia, majeranek i oregano.
#4 Nawożenie ziół
Do nawożenia ziół używa się specjalnych mieszanek, np. domowej roboty wyciągu z pokrzywy lub płynnych nawozów dedykowanych ziołom takim jak Biohumus.
#5 Pielęgnacja
Pielęgnacja ziół polega głównie na ich podlewaniu oraz usuwaniu uszkodzonych lub żółknących liści. Należy również usuwać fragmenty porażone przez choroby lub szkodniki, by nie zakażać pozostałych części.
#6 Zbieranie plonów
Zioła można zrywać na bieżąco, według potrzeb. Należy w tym celu podcinać ich wierzchołki. Aby listki miały silny aromat, zaleca się zbieranie ich w godzinach przedpołudniowych.
Dlaczego zioła z supermarketów szybko umierają?
Zioła sprzedawane w supermarketach często są przyzwyczajone do warunków innych niż w typowym mieszkaniu, np. wysokiej wilgotności powietrza i temperatury oraz stałego dopływu pożywki. Szybko umierają, ponieważ są sprzedawane w niewielkich doniczkach z wyjałowioną glebą. Zioła po zakupie należy przesadzić do większych doniczek i ustawić w nasłonecznionym miejscu.