DZIAŁY

Tatuaże – modyfikacja, sposób zdobienia ciała, która niegdyś kojarzona była głównie ze środowiskiem więziennym, teraz uznawana jest za formę sztuki. Jak dbać o tatuaż, tak aby wyglądały tak, jak sobie wymarzyliśmy?

Tolerancja a tatuaże

Z biegiem czasu takie modyfikacje zyskują na popularności oraz przestają być kojarzone z byłymi więźniami czy osobami z „szemranego otoczenia”. Coraz więcej miejsc pracy nie skreśla wytatuowanych kandydatów, a społeczeństwo jest zdecydowanie przychylniej nastawione do rysunków na ciele.

Dla większości to forma ekspresji własnej osobowości, element całego wizerunku, forma sztuki czy po prostu ozdoba. Jeśli tatuaż jest dobrze wykonany oraz jego właściciel będzie o niego dbać, będzie on spełniał te oczekiwania.
Po opuszczeniu studia tatuaży pielęgnacja świeżej ozdoby jest kluczowa. Bez niej możemy zrobić sobie ogromną krzywdę i zepsuć, to co właśnie zostało nam zrobione. Jak dbać o tatuaż, tak aby był w dobrej kondycji?

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Już w studiu tatuażu, artysta zabezpiecza swoje dzieło – tu technik jest wiele – można do tego użyć foli, bandażu lub różnych gazików. Taki opatrunek należy zdjąć po 2-3 godzinach, tak aby skóra mogła oddychać. Po usunięciu zabezpieczenia należy ten tatuaż przemyć-delikatnie, mydłem (najlepiej szarym lub innym, bardziej naturalnym) oraz chłodną wodą. W celu osuszenia najlepiej będzie użyć ręcznika papierowego, lekko dociskając do go świeżej rany. Wytarcie tatuażu ręcznikiem może podrażnić skórę i spowodować ból oraz dyskomfort.

Dobra maść to podstawa

Następnie taki tatuaż należy posmarować specjalnym kremem przeznaczonym właśnie do pielęgnacji takich modyfikacji. Na rynku jest naprawdę wiele takich specyfików, jednak chyba najbardziej popularna jest maść Alantan Plus. Jej największym plusem jest dostępność, jednak jej skład zawiera substancje, które mogą uczulać. Przed nałożeniem jej na tatuaż, warto sprawdzić, jak nasza skóra na nią reaguje i czy nie będziemy mieli przez to wysypki bądź innych, nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Inną maścią, którą poleca wielu tatuażystów jest Bepanthen Baby – specyfik również bardzo dobrze dostępny i przystępny cenowo. Jej minusem jest konsystencja – jest bardzo tłusta, przez co może brudzić ubrania oraz pozostawiać na nich smugę, której ciężko się pozbyć.

Poza tymi dwoma wiele osób poleca również takie maści jak:Reprintic, Easy Tatto czy Ink-Lab Tattoo. Wybór jest duży i dobór właściwego kremu to kwestia bardzo indywidualna.

Po nałożeniu cienkiej warstwy kremu, następnie tatuaż należy ponownie zabezpieczyć opatrunkiem. Nie należy trzymać go zbyt długo, a czynność smarowania powtarzać najlepiej co 4 godziny.

Codzienna pielęgnacja

Należy również pamiętać, aby nie trzymać cały czas tatuaży pod folią, a dać mu oddychać. Skóra potrzebuje odpoczynku, jednak jeśli wychodzimy na dwór czy idziemy spać, należy ten tatuaż zawsze zabezpieczyć, tak aby nie podrażnić skóry ani nie narazić jej na wszelkie zabrudzenia.

Opatrunek najlepiej nosić przed dwa lub trzy dni, tak aby dać skórze się zregenerować i wydobrzeć. Następnie przez 7-10 należy po prostu tatuaż smarować wybraną maścią, aby przyśpieszyć gojenie się rany.

Czego unikać po wykonaniu tatuażu?

Oprócz samej pielęgnacji trzeba pamiętać o innych czynnikach, które mogą negatywnie wpłynąć na tatuaż.

  • Alkohol – nie powinno się go spożywać minimum 3- 5 dni po zrobieniu tatuażu. Może mieć on negatywny wpływ na jakość gojenia się tatuażu.
  • Słońce — żaden szanujący się artysta nie wykona nam wzoru, jeśli dzień wcześniej przypiekło nas słońce. Jak ognia również należy unikać opalania się świeżo po zrobieniu tatuażu. Dlatego zarówno przed, jak i po wykonaniu tatuaży nie należy zażywać kąpieli słonecznych czy wystawiać skórę, a szczególnie wybrane miejsce na działanie promieni słonecznych (po zabiegu powinien być to nawet miesiąc).
  • Miejsca rekreacji – unikać również należy korzystania z basenów publicznych oraz innych zbiorników wodnych, oraz chodzenia do sauny.
  •  Sport – zaleca się również wstrzymanie od intensywnych treningów oraz uprawiania sportu na minimum dwa tygodnie.

Oczywiście dzięki odpowiedniej pielęgnacji, tatuaż wygoi nam się i będzie dokładnie taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Nie lekceważ rady twojego tatuażysty,  stosuj się do jego zaleceń.

Zobacz także nasze porady jak pielęgnować brodę.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak dbać o tatuaż" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak dbać o tatuaż" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania