Jak dbać o pamięć?

Pamięć to jedna z najważniejszych funkcji naszego mózgu. Potrafi ona gromadzić oraz przechowywać nawet miliardy informacji. Wszystko, nawet to, co nieistotne dla naszych oczu i tak trafia do mózgu. I to właśnie dzięki tej zdolności po latach potrafimy sobie przypomnieć smak ulubionej zupy z dzieciństwa. Jak zatem dbać o pamięć?
Pamięć – nasza broń…
Pamięć odpowiada za zapamiętywanie, następnie magazynowanie, a dalej odtwarzanie informacji, odczuć, wrażeń. Zapamiętywanie następuje w wyniku jakiegoś skojarzenia. Magazynowanie to nic innego, jak zatrzymanie zapamiętanych wcześniej informacji w układzie nerwowym. Odtwarzanie jest najbardziej skomplikowanym procesem. Niektórzy z nas pamiętają informacje tylko chwilę, a inni przez bardzo długi czas. Nieliczni z nas mają pamięć fotograficzną, za pomocą, której są w stanie odtworzyć niezwykle precyzyjnie zapamiętany przedmiot.
Jak dbać o pamięć? Podstawowe zasady
Warto podkreślić, że ciało starzeje się przez bardzo wiele lat, ale w naszym mózgu bardzo wcześnie zaczynają się procesy starzenia. Niestety bardzo często za te procesy odpowiada niezdrowy styl życia. Zapewne każdy z nas zastanawia się jak opóźnić te procesy? Zachowanie pamięci do późnej starości wymaga od nas nieustannego jej ćwiczenia, ale także redukcji stresu i zdrowego odżywiania się. Trzeba wspomnieć, że ludzie aktywni umysłowo po 40. roku życia są mniej narażeni na problemy z pamięcią, niż pozostałe osoby. Co robić w tym zakresie? Po prostu wykonujmy swoją pracę, ale także rozwiązujmy krzyżówki, uczmy się języków obcych, dużo czytajmy czy poćwiczmy układanie puzzli. W zakresie diety należy stosować żywność, w której znajduje się dużo kwasów tłuszczowych omega-3, a więc ryby, włoskie orzechy czy awokado.
Sen bardzo ważny
Najlepszym rozwiązaniem na utrwalanie pamięci jest właściwa dawka dobowego snu. W tym czasie doskonale przyswajane są informacje zdobyte podczas całego dnia.
Nowinki przydatne…
Dbanie o pamięć można doskonale przeprowadzić za pomocą kontaktu z nowinkami. Otóż mózg ludzki lepiej reaguje na nowe informacje niż na te już stare. Każdy nowy bodziec pobudza produkowanie dopaminy, która pomaga w zapamiętywaniu. Warto także wspomnieć, że nowe znajomości także pobudzają proces zapamiętywania.
Jak jeszcze możemy dbać o pamięć?
W dbaniu o pamięć pomoże nam też nauka. Jeśli będziemy mobilizować nasz mózg do przyswajania wiedzy, pobudzimy szare komórki do pracy. Osoby, które są aktywne umysłowo, uczą się cały czas czegoś nowego i zdobywają nowe umiejętności, znacznie rzadziej borykają się z problemami z pamięcią. Warto także zapisać się na kurs pamięci, który pozwoli na lepsze zapamiętywanie i przyswajanie informacji. Pożyczki przez Internet mogą pomóc w opłaceniu takiego kursu. Warto też wiedzieć, że pożyczki przez internet często mogą być spłacane w ratach, co może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pamiętajmy o terminowej spłacie – pożyczki przez internet podlegają takiemu samu obowiązku spłaty, jak pożyczki zaciągane stacjonarnie.