Zwierzęta
Czytany poradnik
Jak czyścić konia?
0

Jak czyścić konia?

AUTOR:  Wiktoria Rybczyńska7 kwietnia 2020

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z jazdą konną, musisz wiedzieć, że zwierzę, z którym będziesz współpracować, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ta dyscyplina sportu to bowiem nie tylko jazda w siodle, ale i opieka nad koniem. Dbaj o niego, a nawiąże się między Wami więź, która sprawi, że jazda będzie jeszcze przyjemniejsza! Jak czyścić konia? Podpowiadam w kilku krokach!

Jak czyścić konia? Zasady bezpieczeństwa

Przed przystąpieniem do czyszczenia uwiąż konia, a następnie stań z jego lewej strony na wysokości łopatki i właśnie od tej strony rozpocznij pielęgnacje. Zachowaj szczególną ostrożność, uderzenie końskim kopytem bowiem, może spowodować poważne uszczerbki na zdrowiu, a nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego zawsze zachowuj czujność, nawet jeśli zwykle koń zachowuje się bez zarzutu. Jeśli wierzga się i niecierpliwi, bądź spokojny i stanowczy.

1. Jak czyścić konia – sierść

Do czyszczenia sierści potrzebne Ci będą szczotki i zgrzebła o różnej budowie. Chwyć za zgrzebło plastikowe (iglaka), aby pozbyć się kurzu, brudu i zaklejek. Zwierze będzie dokładnie i szybko oczyszczone, jednak iglak nie nadaje się do delikatnych okolic pyska i nóg. W tym wypadku dodatkowo użyj szczotki z włosia, która jest dostatecznie delikatna, aby doczyścić nogi. Możesz także zrezygnować ze zgrzebła plastikowego i zarówno ciało jak i nogi potraktować po prostu szczotką z naturalnym włosiem – wedle uznania. Pysk natomiast, w każdym wypadku, przeczesuj taką o włosiu miękkim, która nie podrażni tej wrażliwej okolicy. Na koniec zawsze, przetrzyj konia szmatką, aż sierść nabierze połysku.

2. Jak czyścić konia – martwe włosie

Gdy Twój koń pozbywa się sierści (linieje) trzeba na bieżąco usuwać martwe włosie. Wówczas posłuż się zgrzebłem gumowym i trymerem. Za pomocą tego pierwszego oczyścisz sierść, a następnie trymerem pozbędziesz się sierści. Latem jest ona jednak bardziej delikatna, wówczas, postaw jedynie na miękkie szczotki.

3. Jak czyścić konia – grzywa

Grzywę i ogon zwierzęcia rozczesujemy grzebieniem i szczotką, z odpowiednim rozstawieniem kolców. Tego zabiegu nie wykonuj codziennie. Pamiętaj też, aby rozczesywać szczoty pęcinowe, jeśli tylko Twój koń je posiada.

4. Jak czyścić konia – oczy, nos i odbyt

Czystą, zwilżoną gąbką delikatnie przemywamy kąciki oczu konia oraz jego nozdrza. Kolejną gąbką czyścimy okolice odbytu.

5. Jak czyścić konia – kopyta

Dobrze oczyszczone kopyta konia to konieczność. Użyj kopystki, aby usunąć z nich resztki gnoju i błota tak, aby nie doszło do gnicia strzałki. Pamiętaj też, aby werkować i podkuwać kopyta swojego towarzysza co 6 – 8 tygodni.

Suplementy i artykuły do pielęgnacji konia znajdziesz na hayloft.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze