Muzyka
Czytany poradnik
Jak być jak Penderecki
0

Jak być jak Penderecki

AUTOR:  Iga Szabat18 listopada 2020

Zastanawiasz się nad geniuszem największych wirtuozów muzyki? Jak jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów zdobył uznanie na całym świecie? Jeśli szukasz autorytetu muzycznego, z pewnością może nim być Penderecki.

Penderecki zacząłby już dziś

Mówią, że nigdy nie jest za późno na naukę, Krzysztof Penderecki zaczął jednak w wieku 8 lat. Ponoć instrumentem, który go niezwykle zafascynował były skrzypce. Na bazie tej fascynacji zaczął zgłębiać świat dźwięków. Pomimo faktu, że dzieciństwo Pendereckiego przypadło na czasy II Wojny Światowej, nie przeszkodziło mu to rozwijać się muzycznie. Charakteryzowała go niewątpliwie wielka determinacja i umiejętność samodzielnej nauki.

Penderecki skorzystałby z okazji

Jednym ze wczesnych sukcesów kompozytora było zwycięstwo w jednym z ogólnopolskich konkursów dla młodych kompozytorów. Miał wówczas 26 lat i zajął wszystkie trzy miejsca na podium, za napisane przez siebie trzy utwory. Niedługo później jedna z kompozycji była już grana w całej Europie. Przy swoich kolejnych projektach, Penderecki miał odwagę tworzyć w sposób nietradycyjny, stając się przedstawicielem awangardy muzycznej swoich czasów.

Penderecki zrobiłby to inaczej

Gotowość do zaufania własnej intuicji to chyba cecha wszystkich wielkich artystów. Krzysztof Penderecki postanowił wydobywać dźwięki z instrumentów w niekonwencjonalny sposób. Do tworzenia muzyki używał także różnych przedmiotów z życia codziennego, by tworzyć niepowtarzalne utwory. Muzyka Pendereckiego okazała się rewolucyjna. Artyści z całego świata czerpią z jego twórczości i tworzą odniesienia do poszczególnych kompozycji. Niektóre utwory wykorzystywane były w produkcjach filmowych w kraju i filmowych hitach poza jego granicami.

Pracowitość i pasja

Krzysztof Penderecki napisał w sumie około 170 utworów. Rzadko któremu muzykowi udaje się osiągnąć taki wynik w ciągu całego życia. W wywiadach Penderecki powtarzał, że podstawą jest pasja do tworzenia. Niewątpliwie do samego końca, komponowanie sprawiało mu dużą radość i było nieodłącznym elementem codzienności. Jego żona zaznaczała, że nie sprawiało mu trudności pisanie utworów w podróży czy podczas pobytu na wakacjach. Muzyka towarzyszyła mu w życiu nieustannie i wszędzie.

Wiedza dla kolejnych pokoleń

Polski kompozytor bardzo chętnie pracował z młodzieżą. Założył Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, aby wspierać i kształcić młodych muzyków. Dużą radość sprawiało Pendereckiemu, gdy początkujący artyści sięgali po jego twórczość, grali ją, bądź tworzyli muzyczne nawiązania. Podkreślał wagę przekazywania swojej wiedzy i pasji kolejnym pokoleniom, by zostać obecnym w sztuce na zawsze. Porównywał to do fenomenu Chopina, którego muzyka wciąż jest chętnie grana we współczesności, podobnie i Penderecki chciał zapisać się na stałe w historii muzyki.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku, jego twórczości można słuchać na udostępnianych w sieci koncertach czy zapoznając się z filmami, które w ścieżce dźwiękowej wykorzystują muzykę artysty. Wypowiedzi Pendereckiego w wywiadach mają inspirujący charakter i stawiają go niewątpliwie na pozycji wzoru do naśladowania.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze