Czytany poradnik
Jak być FIT?
0

Jak być FIT?

Utrata wagi może być prawdziwą walką, ale utrzymanie wagi jest znacznie trudniejsze. W tym artykule dowiesz się, jak szybko stracić kilka zbędnych kilogramów, jeśli chcesz lepiej wyglądać na przyjęciu, czy urlopie, i jak zachować smukłą sylwetkę, gdy osiągniesz pożądaną wagę.

Jak być FIT – odchudzanie

1. Jedz mniej i więcej ćwicz

W rzeczywistości jest to dość proste. Twój cel – spalić jak najwięcej kalorii dziennie.

  • Zmniejsz spożycie kalorii, zmniejszając rozmiar porcji. Czytaj etykiety wszystkich spożywanych produktów, aby obliczyć liczbę kalorii.
  • Jedz małe posiłki lub przekąski przez cały dzień. Pomoże to przyspieszyć proces metabolizmu i zapobiec gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu.
  • Wykonuj ćwiczenia beztlenowe: bieganie, wędrówki, pływanie i jazda na rowerze. To pomoże przyspieszyć proces metabolizmu i spalić kalorie.
  • Pamiętaj, że ćwiczenia spalają kalorie, ale nie pomagają schudnąć. Musisz jeść trochę  mniej, aby stracić kilka dodatkowych kilogramów.

2. Jedz nie później niż dwie godziny przed snem

Kiedy śpisz, proces metaboliczny się zwalnia, a żołądek potrzebuje więcej czasu, aby strawić jedzenie. Ponadto śniadania dają energię potrzebną do wykonywania codziennych obowiązków.

3. Nie pomijaj posiłków

Twój organizm zacznie głodować, a to prowadzi do gromadzenia nadmiaru tłuszczu.

  • Wyobraź sobie, że Twój metabolizm jest płomieniem, a jedzenie palnym materiałem. Jeśli chcesz, aby ogień płonął, konieczne jest wrzucenie do niego papieru czy drewna. Jeśli przestaniesz to robić, ogień zgaśnie. Jeśli będziesz głodować, metabolizm spowolni się z czasem.
  • Najlepiej jeść 4-5 razy dziennie w małych porcjach niż jeść 2-3 razy w dużych, ponieważ żołądek potrzebuje czasu na przetrawienie jedzenia.
  • Rozważ możliwość przekąsek. Pomoże to utrzymać metabolizm przez cały dzień. Staraj się jeść zdrową żywność w przerwie między posiłkami. Zjedz jabłko lub banana, szklankę jogurtu, pożywny batonik, marchewkę, pastę z ciecierzycy lub lekką sałatkę bez przypraw.

4. Pij dużo wody

Czy wiesz, że ludzkie ciało często myli uczucie głodu z pragnieniem? Jeśli jesz swoje ulubione jedzenie, ale nie odczuwasz głodu, najprawdopodobniej twoje ciało jest odwodnione.

Na dzień trzeba wypić co najmniej osiem szklanek wody.

5. Jedz dużo warzyw, owoce i produkty białkowe o niskiej zawartości tłuszczu

Staraj się nie jeść pokarmów z przetworzonego mięsa i białej mąki, jeść więcej warzyw i owoców. Wykluczaj tłuste sosy i napoje gazowane. Ogólnie przestrzegaj podstawowych zasad zdrowego odżywiania, ale co ważne, nie ograniczaj się do ścisłych ram. Oznacza to, że jeśli nagle po pracy chcesz zjeść szkodliwy eclair, a nie warzywną sałatkę, można sobie pozwolić. Najważniejsze, że takie momenty są wyjątkiem od zasad i naprawdę przynoszą przyjemność. Takie słabości powinny być świętem, a nie rutyną, a jednocześnie nie powinny odgrywać roli nagrody. Musi być balans i równowaga.

Jak być FIT – utrzymanie wagi

1. Wzbogać swoją dietę i ćwiczenia fizyczne

Ciało ludzkie bardzo szybko przyzwyczaja się do diety i ćwiczeń fizycznych. Utrzymuj ciało w zdrowiu, wykonując plan ćwiczeń. Dzięki temu można uniknąć stagnacji i zapobiec zwiększeniu wagi.

2. Nie wracaj do starych nawyków żywieniowych

Jeśli straciłeś kilka kg, twój żołądek mógł się zmniejszyć. To oznacza, że dla poczucia nasycenia potrzebujesz mniej jedzenia. Jeśli powrócisz do starych nawyków żywieniowych po osiągnięciu pożądanej wagi, ponownie zdobędziesz wszystkie utracone kilogramy.

3. Utrzymuj optymalną dietę i ćwiczenia fizyczne

Jeśli będziesz cierpieć przez cały czas, stopniowo zrezygnujesz z diety i ćwiczeń fizycznych, a to jest naturalne. Znajdź styl życia, który ci odpowiada.

Jak być FIT – strategie na każdy dzień

1. Pamiętaj, że gorące napoje takie jak kawa i herbata spowalniają poczucie sytości

Jeśli chcesz zmniejszyć spożycie kofeiny, pij herbatę bez kofeiny.

2. Znajdź zdrową alternatywę dla swojego ulubionego jedzenia

Jeśli lubisz słodycze, zjedz czarną czekoladę, miód, jogurt i owoce zamiast lodów, ciastek i ciast. W ten sposób możesz zaspokoić potrzebę słodyczy bez szkody dla talii!

3. Zrób dziennik jedzenia

Ludzie prowadzący takie dzienniki tracą na wadze więcej niż ci, którzy nie mają takich notatek. Obserwuj zachowanie swojego ciała, określ wzorce i analizuj, jakie metody odchudzania działają, a które nie.

4. Nie sprawdzaj wagi każdego dnia

Będziesz się demotywować, jeśli zobaczysz złe wyniki, ponieważ waga każdego dnia waha się w granicach 200-300 gramów.

5. Wypij pełną szklankę wody lub zjedz owoce przed każdym posiłkiem

Pomoże to w utrzymaniu procesu trawienia, a ty szybko się nasycisz.

6. Przyjaciele

Znajdź przyjaciół z którymi możesz się dzielić swoimi pomysłami, udzielać porad i motywować się wzajemnie, gdy jeden z was traci siły do działania.

7. Zrób sobie zdjęcie „przed” i „po” odchudzаniu

To Ci da motywację i poczucie satysfakcji, kiedy w końcu dostaniesz obraz „po”.

Z biegiem czasu nauczysz się słuchać swojego ciała i jego pragnień. Będzie łatwiej kontrolować dietę, a także wówczas zrezygnujesz ze szkodliwych produktów. A sport pomoże twojemu ciału radzić sobie ze stresem, zmniejszy ryzyko cukrzycy poprzez wydzielanie endorfin. Zmniejszy łaknienie słodyczy i nauczy dobrych żywieniowych praktyk.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze