DZIAŁY

Jeśli termin bejcowanie jest Ci obcy lub kiedyś o tym słyszałaś/eś, ale nie wiesz dokładnie, o co chodzi, ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiadamy jak bejcować meble, by odświeżyć kolor drewna. Zapraszamy do lektury!

Jak bejcować meble? Czym jest bejcowanie?

Bejcowanie, to barwienie drewna przy pomocy barwnika, tzw. bejcy. Technika ta ma na celu wizualną renowację drewnianych mebli i może służyć zarówno modyfikacji całych mebli, jak i odnawianiu ich poszczególnych elementów.

Co to takiego bejca? Jakie rodzaje bejcy wyróżniamy?

Bejca to preparat barwiący, nie ma on właściwości zabezpieczających drewno. To pierwszy środek, jaki nakłada się na drewno podczas renowacji mebli. Bejce, których używa się do malowania drewna, mogą występować w wielu różnych kolorach i odcieniach, które można ze sobą mieszać. Możemy zabarwić drewno na kolory od białego, przez jasny dąb, po mahoń i barwę czarną.

Aby pomalować drewno, używa się bejcy wodnej, czyli barwnika rozpuszczonego w wodzie lub bejcy spirytusowej, czyli barwnika rozcieńczonego w wysokoprocentowym alkoholu. Taką bejcę można zrobić samemu lub kupić gotową w sklepie budowlanym. Z pomocą barwnika można łatwo podkreślić naturalne piękno drewno, a także przywrócić piękny kolor starym meblom. Jak bejcować meble?

Jak bejcować meble?

Zanim przystąpimy do bejcowania, najważniejsze jest, aby dokładnie oczyścić i wygładzić powierzchnię mebli. Powinna ona być czysta, gładka i sucha, a wszelkie ubytki wypełnione szpachlówką lub kitem do drewna. W szlifowaniu może się przydać papier ścierny, natomiast zatłuszczone drewno należy przemyć benzyną ekstrakcyjną. Jeśli na drewnie jest lakier, należy go usunąć – dzięki temu po nałożeniu bejcy otrzymamy satysfakcjonujący efekt.

Przed nałożeniem bejcy należy dokładnie wymieszać barwnik, tak, by miał on jednolitą konsystencję. Następnie można przystąpić do nanoszenia bejcy – należy to robić pędzlem, zgodnie z kierunkiem usłojenia. Nadmiar bejcy można wytrzeć bawełnianą szmatką.

Po pomalowaniu należy zostawić mebel do wyschnięcia na całą noc. Jeśli uzyskany kolor jest naszym zdaniem zbyt jasny, można ponowić bejcowanie i ponownie zostawić mebel do wyschnięcia. Po zabejcowaniu drewno należy polakierować lub nawoskować, by je zabezpieczyć.

UWAGA: jeśli zależy Ci na szybkim wyschnięciu mebli, lepiej sprawdzi się bejca na bazie spirytusu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak bejcować meble?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak bejcować meble?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania