DZIAŁY

Niemal każda osoba miała lub ma w swoim najbliższym otoczeniu introwertyka. Kim są i jak z nimi postępować? Śpieszymy z odpowiedziami.

Introwertyk – jak go rozpoznać

Większości z nas, introwertyk kojarzy się z osobą cichą, nieco wycofaną i nieśmiałą. Istotnie tak właśnie jest. Introwertycy, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, czerpią energię ze spokoju i samotności. Najlepiej czują się w domu lub mieszkaniu i swoim własnym towarzystwie. Nie dla nich bycie w centrum uwagi, imprezy i częste spotkania.

Czy introwertyk to synonim zamkniętego w sobie samotnika? Niekoniecznie. Bardzo często są to po prostu osoby, które większą przyjemność czerpią z samotnie spędzonego czasu niż z głośnej imprezy. Introwertyk ładuje baterie z dala od ludzi, w zaciszu swojego mieszkania lub na długich spacerach. Najwięcej energii zużywa podczas spotkań z innymi ludźmi, tym bardziej ich dużymi grupami, w których nie wszystkie osoby są mu znane. Właśnie z tego powodu, introwertycy muszą sobie takie spotkania odpowiednio dawkować. Szczególnie niekomfortowe jest dla niego również nawiązywanie nowych znajomości.

Introwertyk – jak z nim postępować

1. Daj mu się wygadać

Introwertyk nie  potrafi mówić jak najęty, tak jak ekstrawertyk. Podczas rozmowy z nim, daj mu czas na zebranie myśli i wypowiedzenie się do końca. Nawet jeżeli na chwilę milknie, nie zabieraj zaraz głosu, tylko odczekaj kilka sekund – być może jeszcze zbiera myśli albo będzie chciał coś dodać. Przede wszystkim pamiętaj, żeby mu nie przerywać. Po pierwsze jest to zwyczajnie niegrzeczne, a po drugie sprawi, że nie będzie chciał dalej mówić.

2. Pokaż, że naprawdę go słuchasz

Skup swoją uwagę na wypowiedzi introwertyka i daj mu poczucie, że naprawdę go słuchasz. Nie baw się telefonem, nie rozglądaj się po pokoju i nie myśl o czymś innym.

3. Zainicjowanie rozmowy to nie wszystko

Oczywiście aby zacząć rozmowę z introwertykiem, najlepiej samemu ją zainicjować, ponieważ on może się tego nie podjąć. Pamiętaj jednak, że zasypanie introwertyka pytaniami, to raczej kiepski pomysł na rozmowę. Będzie się czuł jak na przesłuchaniu, albo zmuszony rozmawiać o tematach, które kompletnie go nie interesują. Spróbuj ukierunkować rozmowę na tematy, które sprawią, że będzie on czuł się swobodnie. Introwertycy są bardzo dobrymi słuchaczami, a dopuszczeni do głosu mogą okazać się szczególnie wartościowymi rozmówcami.

4. Zaakceptuj ciszę

Cisza dla introwertyka jest czymś zupełnie naturalnym. Nie każde jego spotkanie z innymi musi polegać na ciągłej rozmowie. Jeżeli podczas waszego spotkania nagle nastąpi niezręczna, dla Ciebie, cisza, nie staraj się na siłę jej przerywać. Możecie przecież pobyć w swoim towarzystwie bez zbędnych słów i obejrzeć film lub posłuchać muzyki.

5. SMS zamiast dzwonienia

Najlepszy sposób na komunikowanie się z introwertykiem na odległość jest smsowanie. W ten sposób może on kontrolować co i jak odpowie, a także kiedy to zrobi. Dla introwertyka rozmowa przez telefon może okazać się niezwykle niekomfortowa.

6. Zostańcie w domu

Nie wyciągaj introwertyka na siłę z domu. Całonocna impreza w klubie czy głośny koncert, to zdecydowanie nie miejsce dla niego. Introwertycy cechują się ograniczoną energią towarzyską, a to skutkuje tym, że tłoczne miejsca sprawiają, że czują się źle i niekomfortowo. Jeżeli jednak zdecyduje się na wyjście, pamiętaj by nie przeciągać wyjścia do białego rana i obserwować swojego kolegę lub koleżankę i w razie konieczności wrócić z nią do domu lub zmienić miejsce zabawy.

7. Zadawaj konkretne pytania

Potok słów, to zdecydowanie nie cecha charakterystyczna introwertyka. Nie będzie on przez kilkanaście minut opowiadać o filmie jak ostatnio obejrzał, czy o spotkaniu, które ostatnio odbył albo tym, co działo się w ostatnim czasie w jego życiu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś konkretnego, zadaj też konkretne pytania.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Introwertyk – jak z nim postępować" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Introwertyk – jak z nim postępować" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania