DZIAŁY

Sprzątanie domu to temat, który nieustannie powraca jak bumerang. Jak to robić, żeby przy okazji sprzątania nie podtruć siebie ani innych osób szkodliwymi toksynami?

Cudotwórcze cytrusy

Pisaliśmy już o tym, jak ekologicznie wysprzątać dom w poradniku Ekologiczne sprzątanie domu:

Ekologiczne sprzątanie domu

Nie opuszczają jednak nas kolejne dobre pomysły! Teraz radzimy sięgnąć po cudowną moc, jaką niosą z sobą cytrusy, a zwłaszcza cytryna. Ma ona właściwości antybakteryjne, pomaga zwalczyć kamień w czajniku, jej sok nadaje połysku szklanym przedmiotom, a w dodatku pomaga usuwać naprawdę trudne plamy z ubrań. Ponadto, wkładając skórkę cytryny do lodówki, pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z jej środka. Pozostając w tematach kuchennych, sok z cytryny idealnie sprawdzi się też, jeżeli nie możesz doszorować blatu. Żadne zabrudzenia nie są straszne cytrynie!

Przyjazna sól

Sól to najpopularniejsza przyprawa, która jest w każdym domu. Może ona mieć zły wpływ na nasz organizm, jeśli jej nadużywamy. Jej pomoc jest jednak nieoceniona przy sprzątaniu domu. Wszystko przez zawarty w niej chlorek sodu. Ma on właściwości odkażające, dezynfekujące oraz czyszczące. Wypróbuj niesamowite właściwości soli, jeżeli np. przypalisz garnek. Nalej do niego trochę wody, dodaj soli i zostaw tak na kilka godzin. Potem zagotuj wodę i… gotowe! Spalenizna bez problemu odejdzie od metalu.

Soli możesz także użyć do dokładnego wyczyszczenia srebra. Przygotuj roztwór wody z solą, wrzuć do niego biżuterię lub sztućce z osadem i pozostaw tak na parę godzin. Następnie wyciągnij przedmioty i przetrzyj je np. ręcznikiem papierowym na sucho. Co więcej, sól dobrze sprawdzi się w walce z plamami po czerwonym winie oraz soku. Wystarczy, że posypiesz tkaninę solą, zanim wrzucić ją do pralki. Jeden artykuł spożywczy, a tyle zastosowań!

Dla leniwych

Nie masz czasu ani ochoty na przygotowywanie kolejnych roztworów i kombinowanie? Współczesny rynek środków czyszczących wyszedł naprzeciw tym, którzy chcą być eko w każdej sytuacji. Jeśli więc nie masz czasu, udaj się do sklepu i zapytaj o specjalne środki do sprzątania domu, które są bio. Charakteryzuje je brak szkodliwych związków chemicznych, takich jak fosforany czy borany. Ponadto nie zawierają one substancji zapachowych, więc używając ich, nie spodziewaj się intensywnej, toksycznej woni. Takie środki są coraz powszechniej dostępne! To dobry znak dla miłośników ekologii.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Ekologiczne sprzątanie domu cz. II" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Ekologiczne sprzątanie domu cz. II" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.