Dom
Czytany poradnik
Ekogroszek czy pellet – w co warto zainwestować?
0

Ekogroszek czy pellet – w co warto zainwestować?

AUTOR:  Alicja Hudzik28 października 2018

Ekogroszek czy pellet? Jaki kocioł wybrać? Które paliwo najlepiej się sprawdzi w starym domu? Które z nich jest bardziej ekologiczne? Jakie są możliwości tych dwóch substancji grzewczych? Zapraszamy do lektury!

Ekogroszek – zalety i wady

Jeśli zastanawia Cię, co wybrać na paliwo do ogrzewania domu, ekogroszek, czy pellet, na początku warto się zastanowić nad zaletami i wadami obu tych rozwiązań. Ekogroszek to rozwiązanie, które jest opłacalne zwłaszcza w sezonie zimowym. Niska cena za tonę oraz wysoka kaloryczność paliwa sprawiają, że ogrzewając dom ekogroszkiem, możemy dużo zaoszczędzić. Niestety spalanie węgla powoduje emisję dwutlenku węgla oraz dużej ilości siarki i popiołów do środowiska.

Pellet drzewny – zalety i wady

Pellet drzewny to paliwo, którego sposób przechowywania określają pewne normy. Producenci muszą pakować pellet w szczelne, zabezpieczone przed wilgocią, plastikowe worki i w tym oryginalnych opakowaniach powinno się go przechowywać. Dzięki temu nie dochodzi do obniżenia kaloryczności paliwa oraz zachowana jest jego długa żywotność. To także czystsze rozwiązanie, ponieważ podczas załadunku do pieca z worka wydobywa się jedynie trochę kurzu drzewnego.

Ekogroszek czy pellet? Które z tych rodzajów paliw jest bardziej ekologiczne?

Ekogroszek czy pellet? Które paliwo jest bardziej przyjazne dla środowiska? Pellet drzewny to rozwiązanie, które jest bardziej ekologiczne, ponieważ jest produkowane z odnawialnej biomasy, a podczas spalania nie dochodzi do wysokiej emisji dwutlenku węgla. Popiół, który powstaje po spaleniu pelletu, może być używany jako naturalny nawóz, jest więc to dodatkowa zaleta przemawiająca za tym paliwem.

Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego domu, warto przemyśleć zakupienie pieca, który będzie obsługiwał dwa typy paliw. Dzięki temu będzie możliwy elastyczny wybór paliwa, w zależności od cen i zmian na rynku.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze