E951, czyli aspartam – co warto o nim wiedzieć?
Aspartam to słodzik o kodzie E951, który jest dodawany do produktów spożywczych i niektórych farmaceutyków jako zamiennik cukru. Od czasu odkrycia i wprowadzenia go na rynek aspartam przeszedł setki badań toksykologicznych i klinicznych, mających na celu określenie jego ewentualnej szkodliwości. Badania te potwierdziły bezpieczeństwo aspartamu, czyniąc go przy okazji najczęściej poddawaną badaniom substancją na świecie. Czemu więc aspartam wciąż uznawany jest za szkodliwy dla zdrowia, a nawet przypisuje mu się rakotwórczość? Dlaczego, zamiast wymieniać jego zalety, wciąż straszy się konsumentów ewentualnymi skutkami ubocznymi?
Aspartam – co to takiego?
Aspartam został odkryty przez amerykańskiego chemika Jamesa M. Schlattera w 1965 roku, kiedy ten przeprowadzał badania nad lekiem na wrzody żołądka. Schlatter podczas pracy przypadkowo polizał palec, na którym znajdowały się drobinki aspartamu. Niedługo później środek został poddany gruntownym badaniom, a następnie wprowadzony do powszechnego użytku w przemyśle spożywczym i farmakologicznym.. Aspartam nie powoduje wzrostu stężenia glukozy, co sprzyja redukcji masy ciała oraz pomaga w kontroli glikemii osobom chorującym na cukrzycę. Aspartam to jedyny, sztuczny słodzik w całości metabolizowany przez ludzki organizm.
Rakotwórczość, szkodliwość oraz skutki uboczne spożycia
Za aspartamem od lat 90- tych ubiegłego stulecia ciągną się negatywnych opinie, oskarżającego E951 m.in. o szkodliwość dla wzorku i rakotwórczość. Aspartam przeszedł pozytywnie zarówno wszystkie badania przeprowadzone w latach wcześniejszych, jak i te najnowsze, przeprowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Zespół ds. Dodatków do Żywności i Składników Pokarmowych. Testy wykazują jednoznacznie całkowite bezpieczeństwo spożywania aspartamu i brak jego negatywnego wpływu na zdrowia człowieka. Badania te dowodzą ponadto, że spożywanie aspartamu nie ma żadnego związku z występowaniem komórek rakowych w organizmie.
Skutki uboczne spożywania aspartamu, takie jak nudności, zawroty głowy lub skurcze mięśni pojawiają się dopiero po spożyciu jego znacznej ilości w bardzo krótkim czasie. Oznacza to, że należałoby wypić co najmniej 7 litrów napoju gazowanego słodzonego aspartamem, by odczuć jakiekolwiek skutki uboczne.