Dwa ubezpieczenia OC. Co robić, gdy mamy dwie polisy?

Kierowca w swoim kalendarzu ma z pewnością zaznaczone dwie daty: przeglądu technicznego samochodu oraz zapłaty składki ubezpieczenia OC. Są jednak sytuacje, w których przeciętny obywatel może się zagubić, czego efektem będzie nieprzyjemna niespodzianka w postaci… Wezwania do zapłaty składki polisy, z której teoretycznie już dawno zrezygnował. Kiedy kierowców dopada podwójne ubezpieczenie OC i co w takim przypadku należy zrobić?
Czy można mieć dwie polisy OC? Kiedy może dojść do takiej sytuacji?
Pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych często spotykają się z telefonami zirytowanych kierowców. Dzwonią i pytają, dlaczego muszą płacić dwukrotnie za ubezpieczenie OC – przecież kupili nową polisę! Zagadnienie ubezpieczeń komunikacyjnych bywa skomplikowane i trzeba wczytać się w regulaminy oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dlaczego może wystąpić podwójne ubezpieczenie OC?
Częstym powodem jest brak wypowiedzenia poprzedniej polisy. Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych mogą poważnie obciążyć domowy budżet. Kierowcy z tego powodu starają się zaoszczędzić i przez to poszukują nowej polisy np za pośrednictwem kalkulatora OC. Nowy ubezpieczyciel i inna polisa potrafią znacznie obciąć koszty OC. Niestety, zadowoleni z podpisania nowej umowy kierowcy mogą zapomnieć o poprzedniej polisie. Wybierając nowe ubezpieczenie OC, pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniego – w przeciwnym wypadku będą obowiązywały dwie polisy OC na jedno auto. Poprzednia umowa nadal obowiązuje, więc otrzymasz zawiadomienie o konieczności zapłaty składki. A tego chcemy uniknąć.
Innym przypadkiem, na który trzeba zwrócić uwagę, to kupno nowego samochodu. Chodzi oczywiście o ten z rynku wtórnego, czyli używany. Prawdopodobnie przy zakupie posiada on ważne ubezpieczenie OC. Nowe auto to wiele formalności – nie należy zapominać także o ubezpieczeniu. Jeśli chcesz uniknąć podwójnego OC, wypowiedz poprzednią polisę w zakładzie ubezpieczeniowym.
Podwójne OC – jak to rozwiązać, by nie być stratnym?
W lutym 2013 roku nowelizacja ustawy OC złagodziła konsekwencje zapominalskich kierowców, którzy nie wypowiedzieli poprzednich polis ubezpieczeniowych. Wcześniej, kupując nową polisę i nie wypowiadając poprzedniej, klient był zmuszony zapłacić całość składek obu umów – były to koszty idące w tysiące złotych. Zmiana w ustawie sprawiła, że teraz kierowcy zapłacą mniej. Kiedy otrzymają powiadomienie o konieczności zapłaty za poprzednie OC, będą mogli je wypowiedzieć, a koszt poniosą tylko za okres od przedłużenia do wspomnianego wypowiedzenia. To nadal sporo pieniędzy, ale znacznie mniej niż w przypadku opłacania dwóch polis w całości.
Wbrew pozorom, nowelizacja ustawy nie zwalnia kierowcy z zapłacenia składki poprzedniego ubezpieczenia. W tę pułapkę wpadło wielu klientów towarzystw, którzy nie przeczytali dokładnie ustawy. Jeśli już zawarłeś nową umowę OC, a zapomniałeś wypowiedzieć poprzedniej (najpóźniej do przedostatniego dnia trwania polisy), najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem. Jedynym wyjściem jest jak najszybsze wypowiedzenie poprzedniej polisy, by podwójne ubezpieczenie OC nie obciążyło nadto portfela.