DZIAŁY

Odrobaczanie psa to częsty zabieg, jakiemu poddawani są nasi podopieczni. Sygnałem, że pies może mieć pasożyty wewnętrzne, jest nagła utrata apetytu, osowienie, a także popularne saneczkowanie.

Odrobaczać zwierzęta należy preparatami przepisanymi przez lekarza weterynarii, jednak można w łatwy, domowy sposób na robaki u psa zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się.

Jak odrobaczyć psa domowymi sposobami?

Zacznijmy od tego, że robaki pojawiają się najczęściej u szczeniąt, które dopiero co przyszły na świat. Pierwsze odrobaczenie powinno nastąpić dopiero po upływie dwóch tygodni od narodzenia zwierzaka. Odrobaczenie powinien przeprowadzić lekarz weterynarii, który ustali właściwy preparat dla naszego podopiecznego oraz pomoże w dobraniu odpowiedniej dawki.

Do ukończenia sześciu miesięcy przez naszego nowego pupila należy przeprowadzać zabieg odrobaczania co miesiąc. Nie jest on w żaden sposób nie przyjemny dla maleństwa, jednak jest bardzo ważny, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawianie się glist w przewodzie pokarmowym. Dorosłe psy powinno się odrobaczać przynajmniej co pół roku.

Robaki u psa – domowe sposoby

Jeżeli u naszego pupila stwierdzona została obecność pasożytów wewnętrznych, nie należy się przejmować tym za bardzo. Jest to bardzo częsta przypadłość, stosunkowo łatwa w leczeniu. Zwierzaka należy zabrać do lekarza weterynarii, który ustali przebieg leczenia. Zazwyczaj usuwanie robaków odbywa się etapami. Na początku lekarz podaje słabsze stężenie leku, obserwując reakcje organizmu. Dzieje się tak dla tego, żeby nie zatruć organizmu zbędnymi toksynami, jakie wydzielają się z rozkładających się pasożytów. Pasożyty usunięte zostają wraz z kałem zwierzęcia, czasem też zostają zwymiotowane.

Domowe sposoby na robaki u psa

Najlepszym domowym sposobem na robaki u psa jest profilaktyka. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia dieta zwierzęcia. Nie powinniśmy kategorycznie podawać psom karm pochodzących z najniższej półki cenowej. Nie tylko sprzyjają otyłości u zwierząt poprzez swój nie zbilansowany skład. W tanich karmach znajduje się zazwyczaj szkodliwa dla psów sól, a także składniki pochodzące z nie znanego źródła. Lepiej jest więc zainwestować w droższą karmę, która także na dłużej nasyci zwierzaka.

Na spacerach powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, co nasz zwierzak zjada. Jeśli mamy bardzo ciekawskiego pupila, dobrze jest zaopatrzyć go w kaganiec, uniemożliwiający zjadanie resztek. Psy mogą zarazić się pasożytami od siebie nawzajem, warto jest więc nie dopuszczać do kontaktu z nieznanymi czworonogami. Pies może się zarazić poprzez styczność z zarażonymi odchodami innych zwierząt. Domowymi sposobami na zwalczenie pasożytów jest także szczególna dbałość o higienę. Przy styczności z chorym zwierzęciem należy zachować szczególną ostrożność. Należy każdorazowo myć ręce, a także sterylizować naczynia, z których je pies.

Nie powinno się zezwalać przebywać na pościeli chorym zwierzętom, tak by pasożyty się na nią nie przeniosły. Warto jest także często prać legowisko, kocyk, oraz ulubione zabawki zwierzaka.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Domowy sposób na robaki u psa" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Domowy sposób na robaki u psa" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania