Leczenie
Czytany poradnik
Domowe inhalacje na kaszel
0

Domowe inhalacje na kaszel

AUTOR:  Wiktoria Rybczyńska30 lipca 2020

Kaszel nie daje Ci zmrużyć oka? Syrop nie pomaga, a ziołowe tabletki do ssania już dawno przestały działać? A może po prostu chcesz wesprzeć leczenie farmakologiczne i szybciej stanąć na nogi? Wypróbuj domowe inhalacje na kaszel! Podpowiadam, czego potrzebujesz, aby wykonać je jeszcze dziś.

Domowe inhalacje na kaszel: działanie

Inhalacja to nic innego jak wprowadzanie substancji leczniczych do układu oddechowego. Za pomocą pary i zawartych w niej produktów, wspomaga leczenie kaszlu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Podawanie leku w formie aerozolu, znacznie łagodzi bowiem napady kaszlu i ułatwia oddychanie.

Domowe inhalacje na kaszel: jak wykonywać?

Do wykonania domowej inhalacji potrzebujesz jedynie miski, większego ręcznika i preparatów leczniczych. Jeśli chodzi o te ostatnie, możesz posłużyć się olejkami eterycznymi, ziołami albo specjalnie przeznaczonymi do tego celu substancjami. Pamiętaj, aby dostosować je do rodzaju kaszlu, jaki Ci doskwiera oraz wybrać takie, które nie wywołają u Ciebie lub dziecka, reakcji alergicznej. Aby wykonać domową inhalację wystarczy, że do miski z gorącą wodą dodasz odpowiednią ilość leczniczego produktu, a następnie pochylisz się nad nią i przykryjesz głowę ręcznikiem. Teraz musisz już tylko zamknąć oczy i głęboko oddychać. Jeśli poczujesz, że robi Ci się słabo, albo woda okaże się zbyt gorąca i utrudnia oddychanie, zdejmij ręcznik, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Do inhalacji wróć, dopiero, gdy poczujesz się lepiej. Taki zabieg warto powtarzać do trzech razy dziennie, przez około tydzień czasu. Pamiętaj jednak, że nie powinien on trwać więcej niż 10 minut, a w przypadku dzieci nie należy przekraczać połowy tego czasu. Osoby starsze natomiast, przed inhalacją muszą skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Domowe inhalacje na kaszel: kaszel suchy

Celem inhalowania w przypadku kaszlu suchego jest nawilżenie układu oddechowego. Zwykle poleca się wówczas preparaty ziołowe takie jak rumianek czy rozmaryn. Ulgę przyniesie też kilka kropli olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego, który dodatkowo wspomoże układ odpornościowy. Należy się go jednak wystrzegać w ciąży. Jeśli kaszel nie jest szczególnie mocny, można zastosować również sól fizjologiczną.

Domowe inhalacje na kaszel: kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego ważne jest, aby pozbyć się zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny. Do inhalacji stosuj zatem substancje rozrzedzające tzw. mukolityki. Możesz także, skorzystać z naparów ziołowych z kopru włoskiego czy podbiału, albo użyć olejków eterycznych takich jak sosnowy i eukaliptusowy.

Domowe inhalacje na kaszel: dzieci

Zanim zdecydujesz się na stosowanie inhalacji u swojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Dzieci często reagują alergicznie zwłaszcza na zioła, dlatego warto, aby to lekarz dobrał substancję, którą będziesz inhalować malca. W przeciwnym razie bowiem możemy osiągnąć efekt wręcz odwrotny od zamierzonego. Zachowaj też szczególną ostrożność zwłaszcza podczas samego zabiegu, gorąca woda może poparzyć dziecko, dlatego w przypadku najmłodszych, warto rozważyć zakup inhalatora.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze