DZIAŁY

Kaszel nie daje Ci zmrużyć oka? Syrop nie pomaga, a ziołowe tabletki do ssania już dawno przestały działać? A może po prostu chcesz wesprzeć leczenie farmakologiczne i szybciej stanąć na nogi? Wypróbuj domowe inhalacje na kaszel! Podpowiadam, czego potrzebujesz, aby wykonać je jeszcze dziś.

Domowe inhalacje na kaszel: działanie

Inhalacja to nic innego jak wprowadzanie substancji leczniczych do układu oddechowego. Za pomocą pary i zawartych w niej produktów, wspomaga leczenie kaszlu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Podawanie leku w formie aerozolu, znacznie łagodzi bowiem napady kaszlu i ułatwia oddychanie.

Domowe inhalacje na kaszel: jak wykonywać?

Do wykonania domowej inhalacji potrzebujesz jedynie miski, większego ręcznika i preparatów leczniczych. Jeśli chodzi o te ostatnie, możesz posłużyć się olejkami eterycznymi, ziołami albo specjalnie przeznaczonymi do tego celu substancjami. Pamiętaj, aby dostosować je do rodzaju kaszlu, jaki Ci doskwiera oraz wybrać takie, które nie wywołają u Ciebie lub dziecka, reakcji alergicznej. Aby wykonać domową inhalację wystarczy, że do miski z gorącą wodą dodasz odpowiednią ilość leczniczego produktu, a następnie pochylisz się nad nią i przykryjesz głowę ręcznikiem. Teraz musisz już tylko zamknąć oczy i głęboko oddychać. Jeśli poczujesz, że robi Ci się słabo, albo woda okaże się zbyt gorąca i utrudnia oddychanie, zdejmij ręcznik, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Do inhalacji wróć, dopiero, gdy poczujesz się lepiej. Taki zabieg warto powtarzać do trzech razy dziennie, przez około tydzień czasu. Pamiętaj jednak, że nie powinien on trwać więcej niż 10 minut, a w przypadku dzieci nie należy przekraczać połowy tego czasu. Osoby starsze natomiast, przed inhalacją muszą skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Domowe inhalacje na kaszel: kaszel suchy

Celem inhalowania w przypadku kaszlu suchego jest nawilżenie układu oddechowego. Zwykle poleca się wówczas preparaty ziołowe takie jak rumianek czy rozmaryn. Ulgę przyniesie też kilka kropli olejku eterycznego np. z drzewa herbacianego, który dodatkowo wspomoże układ odpornościowy. Należy się go jednak wystrzegać w ciąży. Jeśli kaszel nie jest szczególnie mocny, można zastosować również sól fizjologiczną.

Domowe inhalacje na kaszel: kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego ważne jest, aby pozbyć się zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny. Do inhalacji stosuj zatem substancje rozrzedzające tzw. mukolityki. Możesz także, skorzystać z naparów ziołowych z kopru włoskiego czy podbiału, albo użyć olejków eterycznych takich jak sosnowy i eukaliptusowy.

Domowe inhalacje na kaszel: dzieci

Zanim zdecydujesz się na stosowanie inhalacji u swojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą. Dzieci często reagują alergicznie zwłaszcza na zioła, dlatego warto, aby to lekarz dobrał substancję, którą będziesz inhalować malca. W przeciwnym razie bowiem możemy osiągnąć efekt wręcz odwrotny od zamierzonego. Zachowaj też szczególną ostrożność zwłaszcza podczas samego zabiegu, gorąca woda może poparzyć dziecko, dlatego w przypadku najmłodszych, warto rozważyć zakup inhalatora.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Domowe inhalacje na kaszel" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Domowe inhalacje na kaszel" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania