DZIAŁY

Kryzys w związku to zjawisko niestety dość powszechne. Może pojawić się na każdym jego etapie – czasami po kilkunastu latach, a czasami już po kilku miesiącach? Jak rozpoznać, że nasz związek się wypala? I co najważniejsze – jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego związek się wypala?

Jest wiele czynników, które powodują wypalenie związku. Po pewnym czasie przestaje on być relacją opierającą się jednie na namiętności, a bardziej zaczyna przypominać przyjaźń. Jest to normalny proces. Należy jednak bacznie obserwować, to co dzieje się między wami, żeby nie dopuścić do rozstania. Co w szczególności powinno zwrócić naszą uwagę?

Monotonia i nuda

Te dwa czynniki bardzo szybko wkradają się do związku – zwłaszcza jeżeli ze sobą mieszkacie. Jeżeli nie pamiętasz już kiedy ostatni raz byliście na randce, albo chociaż spędzili romantyczny wieczór w domu, to koniecznie musicie to zmienić

Niechęć lub obojętność

To kolejna oznaka, że nasz związek się wypala. Jeżeli jest Ci obojętne co robi Twój partner, czy jest blisko lub gdy nie tęsknisz za nim kiedy nie ma go obok – powinna zapalić Ci się czerwona lampka. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nie masz ochoty nic robić wspólnie, a wolny czas najchętniej spędzasz samotnie lub z przyjaciółmi.

Brak rozmowy

Brak dialogu, to jeden w większych problemów w każdym związku. Jeżeli wasze rozmowy opierają się jedynie na pretensjach, kłótniach czy wymianie podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania rodziny – to najwyższy czas to zmienić.

Brak seksu

Mimo, że seks nie jest w związku najważniejszy, to nadal jest to jego istotna część. Jeżeli jedno z was ciągle go odmawia, bez uzasadnień, to nietrudno o kryzys. A jeżeli są tego jakieś konkretne powody, to przede wszystkim powinno się o nich szczerze porozmawiać.

Jak zapobiec wypaleniu się związku?

Mimo, że wypalenie w związku to zjawisko powszechne, są pary, którym udaje się tego uniknąć. Związek to nie tylko przyjemności, ale tez konieczność poświęceń, wysiłku i chodzenia na kompromisy. Im szybciej problem zostanie zauważony, tył łatwiej będzie można sobie z nim poradzić.

Jeżeli zauważacie dopiero pierwsze oznaki wypalenia się związku, to być może wystarczy szczera rozmowa i zmiana codziennych nawyków. Możecie na przykład ustalić jeden dzień w tygodni, w którym będzie spędzać czas tylko we dwoje. Może to być wyjście do kina, restauracji, na spacer, a nawet wspólne oglądanie seriali na kanapie. Dodatkowo możecie zacząć sprawiać sobie małe niespodzianki i przyjemności, na przykład ulubione słodycze, kwiaty bez okazji lub zwykły komplement.

Jeżeli jednak problem okazuje się na tyle duży, że sami nie potraficie sobie z nim poradzić, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty lub terapia małżeńska. Im później zauważymy problem, tym trudnej będzie nam się z nim uporać, a co za tym idzie, taki kryzys może zakończyć nasz związek.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dlaczego związek się wypala i jak temu zapobiec?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dlaczego związek się wypala i jak temu zapobiec?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.