DZIAŁY

Twój samochód cierpi na problem zatkanych dysz od spryskiwaczy? Masz dosyć brudnych szyb i nierównomiernie rozchodzącego się płynu do spryskiwaczy? Zobacz nasz poradnik, w którym dowiesz się jak czyścić dysze spryskiwaczy w samochodzie.

Zatkane dysze lub wężyk od spryskiwaczy to zjawisko często spotykane w samochodach, zwłaszcza po zimie. Objawia się to tym, że najczęściej jeden spryskiwacz działa lepiej od drugiego. A właściwie to na odwrót, bowiem dysze spryskiwaczy tracą swoją efektywność (przepustowość) przez zanieczyszczenia i kamień osadzający się na w ich wnętrzu.

Zatkane dysze spryskiwaczy – problem i rozwiązanie

Jednak sama zima nie straszna, gdy odpowiednio dbamy o nasze spryskiwacze. Najważniejsze jest bowiem, aby nie wlewać do zbiornika zwykłej wody lub niskiej jakości płynu do spryskiwaczy. Powodują one bowiem korozję, która blokuje ujście płynu z wężyka. Na szczęście zatkane dysze spryskiwaczy można samodzielnie wyczyścić używając domowych narzędzi. Zaczynamy więc!

Jak wyczyścić dysze od spryskiwaczy?

Dysze od spryskiwaczy wraz z wężykami znajdują się zaraz pod maską samochodu, w jej górnej części – tam gdzie wędruje strumień płynu na szybę samochodu. Zaczynamy więc od otwarcia maski samochodu gdzie znajdziemy dwa mechanizmy spryskiwaczy szyb. Jeżeli znajdują się za zaślepka jak na poniższym zdjęciu, należy ją odczepić.

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza?

Do dyszy podłączone są zazwyczaj dwa „przewody” – pierwszy z nich doprowadza napięcie, drugi wtryskuje płyn do spryskiwaczy. Po odpięciu plastikowego elementu w środku oraz dwóch przewodów, kolej na wykonanie tego samego ruchu z drugim zestawu dysz.

Jak wyczyścić dysze od spryskiwaczy

Postępujemy analogicznie jak w pierwszym przypadku demontując dysze spryskiwaczy oraz odłączając podpięte przewody. Teraz czas na czyszczenie dyszy spryskiwacza. Po wyjęciu będzie wyglądała ona mniej więcej tak:

Czyszczenie dyszy spryskiwacza

Zastanawiasz się czym i jak udrożnić dyszę spryskiwacza? Do tego celu użyj:

  • Szczotkę ze sztywnym, cienkim włóknem.
  • Nożyczki.
  • 2 wykałaczki.
  • Środek WD-40 (lub podobny).
  • Pojemnik ze sprężonym powietrznem (opcjonalnie).

1. Czyszczenie dysz

Zabierz dysze spryskiwaczy do czyszczenia nad kranem. Przepłucz je ostrożnie wodą tak, aby wypływała ona z obu stron dysz.

Staraj się, aby woda nie przedostała się do elementu, do którego podpinamy przewód z napięciem.

2. Usuwanie kamienia i osadu

Następnie spryskaj je z zewnątrz środkiem WD-40. Wprowadź również spray do większej dziurki, w którą wchodzi wężyk z płynem. Pozostaw tak na kilka minut dysze, aż środek usunie brud, kamień i rdzę.

3. Udrażnianie dysz spryskiwaczy

Teraz przepłucz ponownie wodą dysze, odłóż i weź do ręki szczotkę. Za pomocą nożyczek odetnij tyle samo pojedynczych włókien ile dysz od spryskiwaczy. Wykorzystując 1 włókno wyczyść 1 dyszę spryskiwaczy wprowadzając je do środka dyszy. Jeżeli jest zatkana, musisz użyć w tym momencie do tego siły, ale nie zbyt wiele – inaczej wykrzywisz włókno. Zrób to z wyczuciem, a gdy już włókno będzie w środku dyszy pokręć nim dookoła, aż usuniesz cały brud.

Do czyszczenia większej dziurki, wprowadzającej płyn do dysz, użyj wykałaczki. Za jej pomocą delikatnie, okrągłymi ruchami wyczyść cały kanalik.

4. Przedmuchiwanie dysz

Teraz ponownie opłucz dokładnie wodą dysze i zobacz czy są drożne. Jeżeli tak, przedmuchaj je sprężonym powietrzem lub wdmuchnij z całej siły powietrze z płuc, aby upewnić się, że są czyste. Palcami sprawdź, czy z każdego kanaliku czuć wdmuchiwane powietrzy.

5. Zabezpieczenie przed korozją

Ostatnią rzeczą do zrobienia jest ponowne spryskanie dysz środkiem WD-40, ale tylko od ich zewnętrznej strony. Nie wprowadź środku zbyt dużo, żeby nie zapchać ich ponownie – zamiast tego delikatnie psiknij środkiem, aby pozostawić warstwę, która uchroni dysze przed korozją, rdzą i zabrudzeniami.

Wyczyszczone dysze powinny wygląd tak jak te poniżej:

Dysze spryskiwaczy - czyszczenie, udrożnienie

Kanaliki powinny być w środku puste, co znaczy, że nic nie blokuje przepływu płynu do spryskiwaczy. Na koniec pozostaje jeszcze jedna rzecz do zrobienia, lecz same dysze są już czyste i udrożnione.

6. Regulacja dysz spryskiwaczy

Za pomocą rozłożonych nożyczek i ich jednej końcówki, przesuń delikatnie dysze w stronę, którą będzie dla Ciebie odpowiednia. Pisząc odpowiednia, mam na myśli, że po założeniu dysz kierunek ich działania będzie odpowiadał całej powierzchni szyby samochodowej. Jeżeli jednak Twoje dysze spryskiwaczy są ustawione dobrze, a problemem było jedynie ich udrożnienie to pomiń ten krok.

7. Sprawdzenie stanu wężyków

Przed zakończeniem całego zabiegu sprawdź jeszcze, czy wężyki doprowadzające płyn do spryskiwaczy są nieuszkodzone:

Czyszczenie dyszy spryskiwaczy - wężyk

Warto również sprawdzić, czy całe są przewody i kanaliki wtryskujące płyn do spryskiwaczy

Czyszczenie dyszy spryskiwaczy - przewody

Gdy wszystko jest w porządku, zamontuj ponownie dysze od spryskiwaczy i wszystko gotowe!

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza tylnej szyby?

Postępuj analogicznie jak w przypadku dysz przedniej szyby samochodu. Znajdź wężyk, a następnie dysze spryskiwaczy i postaraj się delikatnie je zdemontować. Reszta kroków jest identyczne jak powyżej.

Niektóre zaślepki i dysze mogą być na zatrzaski, podczas, gdy inne przykręcone śrubkami. Ostrożnie zdejmuj obudowę, aby nie zniszczyć dysz.

Daj znać jak Ci poszło w komentarzu! Powodzenia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Czyszczenie dyszy spryskiwacza – krok po kroku" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Czyszczenie dyszy spryskiwacza – krok po kroku" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania