Microsoft
Czytany poradnik
Czym różni się Windows 32-bitowy od 64-bitowego?
SPIS TREŚCI
0

Czym różni się Windows 32-bitowy od 64-bitowego?

AUTOR:  Aleksander Nowakowski1 września 2017

Poznaj podstawowe różnice pomiędzy system 32 a 64-bitowym.

32 vs 64-bity

Przy zakupie nowego sprzętu warto zwrócić uwagę na wersję Windows. Co raz więcej nowych komputerów, laptopów posiada Windows 64 bitowy. Zadajemy sobie pytanie czym różni się wersja 32 bitowa Windowsa od 64 bitowej. Można śmiało powiedzieć że są dwie zasadnicze różnice:

  • Różnica w architekturze,
  • Różnica w możliwościach oraz funkcjonalności systemu.

Nie każdy z nas wie, że nasz system Windows nie widzi więcej niż 4 GB ramu, a mamy zamontowane np. 6 GB. Niestety Windows w wersji 32 bitowej maksymalnie obsługuje właśnie do 4 GB pamięci RAM. Bierze się to z ograniczeń systemów 32-bitowych. Systemy 32-bitowe nie są w stanie zaadresować więcej niż 4 GB ramu. Natomiast systemy 64-bitowe bez problemy obsłużą więcej niż 4 GB. Jest to bardzo istotny argument, który faworyzuje Windows w wersji 64-bitowej. Większość aplikacji graficznych (szczególnie nowe wersje) oraz aplikacje do obróbki wideo chętnie skorzysta z większej ilości ramu. Komfort naszej pracy w aplikacjach też znacznie wzrośnie. Z upływem czasu pewnie standardem stanie się posiadanie systemu 64-bitowego, dlatego warto teraz zwrócić uwagę na wersję Windowsa przy zakupie.

Niestety przy zmianie systemu z 32-bitowego na 64-bitowy warto zwrócić uwagę na aplikacje z których dotychczas korzystaliśmy. Warto sprawdzić czy są aplikacje przeznaczone dla wersji 64-bitowej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na starsze programy. System Windows ma wbudowany mechanizm, który umożliwia nam uruchomienie aplikacji w trybie zgodności, jednak nie wszystkie programy idzie w ten sposób uruchomić. Wyższe wersje Windows mają wbudowany mechanizm zapewniający emulację 320bitową dla starszych aplikacji.

Niestety możemy mieć też problem z znalezieniem sterowników do starszych urządzeń. Windows w wersji 64-bitowej jest też znacznie bardziej wydajny, architektura 64-bitowa umożliwia odbieranie/wysyłanie danych w znacznie większych pakietach 64-bitowych.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze