Zdrowie
Czytany poradnik
Czy garnki aluminiowe szkodzą zdrowiu?
0

Czy garnki aluminiowe szkodzą zdrowiu?

AUTOR:  Agnieszka Szarak17 lipca 2018

Garnki aluminiowe są tanie i powszechnie dostępne, ale czy korzystnie wpływają na nasze zdrowie? To w czym gotujemy jedzenie jest równie ważne, jak samie produkty spożywcze, których używamy. Poznaj całą prawdę o aluminium.

Garnki aluminiowe zdemaskowane

Garnki aluminiowe są bardzo popularne we wszelkich restauracjach i innych punktach gastronomicznych. I chociaż samo w sobie aluminium występuje na naszej planecie, dla ludzi jest mocno szkodliwe. Przyrządzanie posiłków w naczyniach zrobionych z tego materiału może bowiem prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego. Wszystko przez to, że aluminium jest magazynowane w mózgu, a jego obecność tam prowadzi do pogorszenia jego wydolności. Stąd mogą się wziąć takie schorzenia jak demencja, a nawet Alzheimer.

Co więcej, garnki aluminiowe szybko się nagrzewają, a wraz ze wzrostem temperatury, szkodliwa substancja zaczyna przenikać do jedzenia. Ale aluminium to niejedyne zagrożenie, ponieważ w czasie gotowania uwalnia się jeszcze trujący glin, który z kolei może doprowadzić do niewydolności wątroby lub rozwoju nowotworu. Czym więc można zastąpić tę szkodliwą substancję, aby zadbać o siebie i swoich bliskich?

Zdrowa ceramika

Jeżeli chcesz zrezygnować z aluminium, świetną alternatywą będzie ceramika, która oprócz bezpieczeństwa zapewnia jeszcze miłe doznania estetyczne. Upewnij się jednak, że emalia pokrywające garnek, nie zawierają np. ołowiu ani innych trujących substancji.

Kolejnym atutem wszystkich naczyń ceramicznych jest to, że możesz z nich korzystać zarówno w piekarniku, jak i na zwykłej kuchence gazowej. Niezależnie od sposobu ich użytkowania, wszystkie dania, jakie będziesz w nich przyrządzać nie będą przylegać do dna, a więc czyszczenie będzie proste. Same plusy!

Postaw na stal nierdzewną

Inne naczynia, które są całkowicie bezpieczne dla Twojego zdrowia są zrobione ze stali nierdzewnej. Najlepiej wybieraj te, które charakteryzują się niską zawartością niklu. Możesz to bardzo łatwo sprawdzić z pomocą magnesu. Zasada jest bowiem prosa, jeśli garnek posiada niską zawartość niklu, jego magnetyczność będzie większa. I chociaż naczynia może nie będą tak ładne, jak aluminiowe bądź ceramiczne to z całą stanowczością będą bezpieczne, a to jest najważniejsze.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze