DZIAŁY

Dojrzały banan jest najzdrowszy, ale nie można go zbyt długo przechowywać, żeby się nie zepsuł. Co więc robić, żeby banany szybko nie dojrzały?

Odpowiednia temperatura

Tak jak wszystkie owoce, również banany muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, żeby zbyt szybko nie dojrzeć. Dlatego też nie należy pozostawiać ich na słońcu ani w temperaturze powyżej 15 stopni. Wówczas banany szybko czernieją i pozostaje zaledwie kilka dni, żeby je wykorzystać.

Nie jest jednak wskazane, aby przechowywać te owoce w lodówce. Wtedy tracą one wszystkie swoje najcenniejsze składniki, takie jak witamina A, wapń czy magnez. Najlepiej zatem przechowywać je w temperaturze 12 stopni, a do tego w cieniu.

Odpowiednie towarzystwo

Możliwe, że trzymasz banany razem z innymi owocami. To powszechne i zwyczajnie łatwe. Istnieje jednak jeden owoc, przy którym banan czernieje zdecydowanie szybciej niż przy innych. Jest nim jabłko. Ale dlaczego tak się dzieje? Otóż jabłka podczas oddychania produkują bardzo dużo etylenu, czyli hormonu, przyspieszającego dojrzewanie. Banany są na niego niezwykle podatne i w ten sposób zostawiając je niemalże zielone obok jabłka, możemy zobaczyć jak czernieją w przeciągu zaledwie kilku godzin!

Inny pomysł

Chcąc przedłużyć zdatność do spożycia bananów, zawsze możesz uciec się jeszcze do owinięcia ich końcówek folią spożywczą. W ten sposób ograniczysz dostęp tlenu do owoców, przez co będą niedojrzałe kilka dni dłużej. Na sam koniec radzimy jeszcze umieszczenie bananów w zamrażarce. Metoda ta jest dobra, ponieważ zamrożone owoce nie stracą na swojej jakości, a więc zachowają wszystkie bezcenne minerały oraz witaminy. Nie ucierpi również ich smak, chociaż lepiej sprawdzą się wówczas zblendowane np. na wyśmienity koktajl!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Co zrobić, żeby banany szybko nie dojrzały?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co zrobić, żeby banany szybko nie dojrzały?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.