Co zrobić gdy uszkodzimy klawiaturę w laptopie?

Bardzo często zdarza się, iż w klawiaturach laptopów zostaje uszkodzony jeden lub kilka klawiszy. Uszkodzenia takie następują najczęściej w skutek nieprawidłowego korzystania, a nie rzadko okazuje się również, że cichymi zabójcami klawiszy w klawiaturach są po prostu dzieci, które przy jednej zabawie potrafią spustoszyć pół klawiatury.
Naprawa klawiatury – krok po kroku
Klawiatura z wypadającym klawiszem, lub też jego brakiem potrafi dostarczyć użytkownikowi nie lada nerwów, a dodać należy, że jest ona przecież cały czas sprawna. Właściciele laptopów z tak uszkodzonymi klawiaturami nie rzadko zmuszeni są oddać sprzęt do serwisu na kilka dni, a nawet tygodni, narażając się przy tym na bardzo wysokie koszty związane z wymianą całej klawiatury. A czy na pewno jest to najlepsze i jedyne rozwiązanie problemu? Generalnie rzecz biorąc, aby klawisz działał sprawnie potrzebne są trzy elementy:
- Gumka – Odpowiedzialna za impuls uruchamiający klawisz, pełniąca również funkcję sprężyny;
- Zaczep – element dzięki któremu klawisz jest przytwierdzony do klawiatury;
- Klawisz.
Wszystkie wyżej wymienione elementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania klawisza. Uszkodzenie lub brak któregoś z nich powoduje uniemożliwienie, bądź też dyskomfort w trakcie korzystania. Jeśli posiada się wszystkie nieuszkodzone elementy klawisza, a klawisz tylko wypadł można go z powrotem zamontować. Warto również widzieć, że w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów również nie trzeba wymieniać całej klawiatury, ale wystarczy nabyć uszkodzony element i samodzielnie go założyć tak aby klawisz sprawnie funkcjonował. Warto dodać, iż na rynku dostępnych jest około tysiąc różnych rodzajów klawiatur wielu producentów. Do tego samych zaczepów pod klawisze wyróżnia się około 300. Jednakże sam schemat postępowania w zakładaniu pojedynczego klawisza jest zawsze podobny.
Naprawa uszkodzonego klawisza odbywa się w następujący sposób
- Zaczep przymocować należy do blaszek znajdujących się na klawiaturze, przeważnie są to cztery miejsca zaczepienia, przy zakładaniu najlepiej wspomóc się małym śrubokrętem;
- Ostatni etap to założenie klawisza, który przeważnie połączony jest z zaczepem w czterech punktach;
- Klawisz należy położyć na zaczep i z wyczuciem docisnąć aż usłyszy się kliknięcie.