DZIAŁY

Co zrobić, gdy nie masz pod ręką chusteczek higienicznych? Jak odetkać zatkany nos? Czy warto przeprowadzać domowe inhalacje? Poznaj sprawdzone sposoby i podejmij walkę z katarem! Zapraszamy do lektury!

Co zrobić, gdy nie masz pod ręką chusteczek higienicznych?

Jeśli musisz się wysmarkać, a nie masz pod ręką niczego, w co mógłbyś to zrobić, lepiej nie wyrywaj kartek z kalendarza lub zeszytu, ani nie używaj do tego twardego papieru toaletowego, ponieważ podrażnisz sobie skórę skrzydełek nosa. Lepsze w tym celu będą rękawiczki, liście lub delikatna papierowa serwetka.

Jak odetkać zatkany nos?

Aby odetkać zatkany nos, można wykonać serię ćwiczeń oddechowych lub 10 pompek na bezdechu. Z domowych sposobów może zadziałać inhalacja wrzątkiem, wdychanie naparu z rumianku lub amolu oraz stosowanie ostrych przypraw, takich jak curry,  imbir, tarty chrzan lub pieprz Cayenne. Na katar jest dobra surowa cebula, ciepłe mleko z kurkumą oraz ciepłe napoje, w szczególności herbaty ziołowe oraz owocowe z dodatkiem cytryny. W zwalczaniu zatkanego nosa pomocne są również miętowe krople lub krople z soli morskiej.

Inhalacja – domowy sposób

Aby przygotować domową inhalację na katar, należy zagotować w czajniku litr wody i przelać go do garnka. Do wody można dodać 2 łyżki soli kuchennej lub łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie należy wygodnie usiąść nad garnkiem, przykryć całą twarz ściereczką lub ręcznikiem i wdychać przez kilka minut opary. Inhalację najlepiej powtarzać 2 – 3 razy dziennie.

Cebula na katar

W walce z katarem może się przydać cebula. Świeży plasterek należy zanurzyć na sekundę w szklance wypełnionej wrzącą wodą, a gdy woda wystygnie, wypić ją. Wywar nie jest przyjemny w smaku, ale może pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych.

Katar to poważna sprawa!

Nie warto bagatelizować znaczenia kataru, ponieważ nieleczony może doprowadzić do poważnych powikłań. Drogi oddechowe należy udrażniać z powstającej wydzieliny, a katar należy leczyć, ponieważ niedoleczony może doprowadzić do zapalenia spojówek oraz szerzenia się stanu zapalnego na inne drogi oddechowe. Katar leczy się preparatami obkurczającymi błonę śluzową nosa oraz pomocniczymi lekami sekreto litycznymi.

Nieprzyjemne następstwa niedoleczonego kataru to między innymi:

  • zapalenie gardła,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • poważne choroby krtani,
  • zapalenie tchawicy
  • zapalenie oskrzeli
  • powstanie polipów w zatokach
  • zapalenie zatok
  • zapalenie płuc.

Nie należy bagatelizować kataru!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Co zrobić, gdy nie masz gdzie się wysmarkać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co zrobić, gdy nie masz gdzie się wysmarkać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania