DZIAŁY

Jak, kiedy i po co używać partycję recovery w laptopie? Podpowiadamy.

Po zakupie laptopa pierwszą czynnością, którą powinniśmy zrobić to utworzyć zestaw płyt zawierających image systemu. Większość laptopów wyposażona jest w partycję recovery. Minęły czasy dołączania przez producentów płyt recovery z systemem Windows (firmy, które coraz rzadziej dają płyty recovery to HP, Fujitsu Siemens, Samsung, Acer, DELL, IBM, Lenovo). Coraz częściej mamy wgrany program noszący nazwę w stylu Backup and Recovery Manager za pomocą, którego jesteśmy w stanie zrobić obraz systemu.

Niestety większość z nas dowiaduje się o tym jak zaczynają występować problemy z systemem, a jedynym rozwiązaniem jest reinstalacja systemu. Wtedy pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy to oczywiście partycja recovery, którą widzimy w menadżerze dysków. Jednak nie zawsze w prosty sposób idzie przy starcie laptopa za pomocą odpowiedniego przycisku uruchomić partycję zawierającą obraz systemu.

Oczywiście możemy zadzwonić na infolinię producenta sprzętu i zapłacić za oryginalną płytę zawierającą system. Innym rozwiązaniem jest pożyczenie oryginalnej płyty z wersją systemu. Wersję systemu możemy sprawdzić za pomocą naklejki licencyjnej, która powinna znajdować się na obudowie laptopa. Niestety po wgraniu systemu, szczególnie Windows XP musimy dograć brakujące sterowniki oraz postarać się o oprogramowanie, które było dołączone standardowo do laptopa. W laptopach marki Dell aby pobrać oprogramowanie dodatkowe należy zarejestrować sprzęt na stronie w okresie gwarancji.

Partycja recovery – w nagłych przypadkach

Co zrobić, jeżeli system Windows nie może się uruchomić, a my nie jesteśmy w stanie przy jego starcie włączyć funkcji przywracania systemu? Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić system, przejść do zarządzania dyskami, kliknąć prawym przyciskiem myszy na partycję recovery i wybrać z menu kontekstowego Oznacz partycję, jako aktywną. Pozostało nam uruchomić ponownie laptopa i sprawdzić, czy poprawnie uruchamia się przywracanie systemu korzystając z partycji recovery.

Jeżeli dalej mamy problem z uruchomieniem partycji recovery warto skorzystać z darmowego programu Hiren’s BootCD. Program umożliwia uruchomienie systemu z nieaktywnej partycji recovery. Jak tego dokonać? Należy ściągnąć program oraz wypalić obraz na płytę CD/DVD. Ostatni krok jaki nam pozostał to uruchomienie komputera z płyty CD/DVD przy starcie systemu. Po uruchomieniu programu z menu, jakie nam się ukaże za pomocą klawiszy strzałek szukamy opcji Boot HDD 1 Partition 2. Jeżeli partycja recovery mieściła się na dysku D powinniśmy ujrzeć ekran powitalny z informacją o sposobie przywrócenia systemu do ustawień początkowych. Oczywiście, jeżeli partycja recovery była pod inną literą należy wybrać odpowiednią opcję z menu.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż najczęściej problemy z uruchomieniem partycji recovery występują z laptopami zawierającymi system Windows XP. W 100% skutecznym sposobem jest skorzystanie z opcji, jakie daje nam Hiren’s BootCD. Po kilku minutach jesteśmy w stanie przystąpić do przywracania systemu. Oczywiście o ile partycja recovery nie została uszkodzona. Oczywiście przed przystąpieniem do odtwarzania systemu należy zgrać dane na inny zewnętrzny dysk bądź płytę CD/DVD.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Co to partycja recovery w laptopie?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Co to partycja recovery w laptopie?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania