Zdrowie
Czytany poradnik
Co pomaga na zakwasy a co szkodzi?
0

Co pomaga na zakwasy a co szkodzi?

AUTOR:  Alicja Hudzik19 września 2018

Jak się pozbyć uciążliwego bólu w mięśniach po intensywnym treningu? Podpowiadamy, co pomaga na zakwasy, a co szkodzi i spowalnia proces ich leczenia!

Czym są zakwasy?

Zakwasy to inaczej opóźniony napad bolesności mięśnia. Bóle te pojawiają się najczęściej od 12 do nawet 48 godzin po wysiłku fizycznym i utrzymują się przez dłuższy czas. Co pomaga na zakwasy? Czego należy unikać, by znów szybko wrócić do formy?

Co pomaga na zakwasy? Jak do nich nie dopuścić?

Zakwasy najczęściej dotyczą osób, które miały dłuższą przerwę w treningu, a ból wywołany wysiłkiem wynika z przemęczenia organizmu! Aby szybko pozbyć się niekomfortowego uczucia i bólu najlepiej systematycznie ćwiczyć. Intensywność treningów powinna być zwiększana stopniowo, tak, by organizm nie doznał szoku i mikro urazów.

Należy pamiętać o:

  • Rozgrzewce
  • Piciu dużej ilości wody w trakcie treningów
  • Przerwach
  • Odpowiedniej diecie

Dietę trzeba uzupełniać węglowodanami i białkiem, a także niezbędnymi witaminami i minerałami. Co pomaga na zakwasy? Warto stosować suplementy bogate w cynk, wapń, żelazo i magnez oraz pić koktajle i soki owocowe, na przykład sok wiśniowy, przed treningiem.

Jak wyleczyć zakwasy?

Aby pozbyć się zakwasów, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel, sauna, masaż oraz stosowanie zimnych okładów i maści przeciwzapalnych dla sportowców. Jeśli mamy zakwasy, należy zaprzestać trenowania i zrobić przerwę regeneracyjną, obolałe mięśnie można również natrzeć octem.

Co szkodzi, gdy mamy zakwasy?

Jeśli mamy zakwasy, pod żadnym pozorem nie należy próbować ich leczyć:

  1. Piwem – to nie kwas mlekowy jest przyczyną zakwasów, więc nie ma potrzeby przyspieszania jego usuwania z organizmu, piwo pobudza wydzielanie kortyzolu, a to jeden z czynników wpływających na rozpad mięśni, to drugi argument za tym, żeby nie leczyć zakwasów złotym napojem!
  2. Jeszcze ostrzejszym treningiem – gdy mamy zakwasy, nasze mięśnie i stawy są bardziej podatne na urazy – zatrenowanie ich może doprowadzić do poważnych kontuzji!
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze