Biegunka u dziecka – co robić?
Biegunka u dziecka jest naprawdę niebezpieczna, więc nie można jej lekceważyć. Biegunka może doprowadzić do odwonienia, więc trzeba szybko reagować, by nie wpłynęła ona negatywnie na organizm malucha. Co robić, kiedy dziecko ma biegunkę? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie.
Biegunka u dziecka – leki na biegunkę
Kiedy dziecko ma biegunkę lekarz może zalecić spożywanie preparatów nawadniających. Są one przeznaczone dla dzieci, w których biegunka jest ostra. Wszystkie te leki można bez problemu znaleźć w aptece. Biegunka u dziecka może być niebezpieczna, więc warto udać się do apteki i zakupić najbardziej popularne leki dla dziecka: leki na rzadkie wypróżnianie, probiotyki, leki nawadniające, elektrolity.
Zanim podamy lek na biegunkę, warto zdiagnozować, co je jej przyczyną. Czy biegunka występuje przez zatrucie pokarmowe, bakterie, czy rota wirusy, a może jest to objaw alergii pokarmowej? To, jaka jest przyczyna biegunki, może mieć wpływ na proces jej leczenia.
Biegunka u dziecka – domowe sposoby
Biegunka u dziecka nie zawsze wymaga konsultacji z lekarzem i zażywania leków na biegunkę. Są przypadki, kiedy biegunka u dziecka przechodzi łagodnie, a dziecko ma więcej niż roczek. W takich przypadkach można skorzystać z domowych sposób na biegunkę. Konieczne musisz pamiętać o podawaniu dziecku dużej ilości wody. Biegunka u dziecka może prowadzić do odwodnienia, a jest to bardzo groźne dla malucha. Zamiast wody możesz podawać lekkie herbatki, które poprawią trawienie. Pamiętaj, by napój był chłodny.
Biegunka u dziecka – jakie jedzenie podawać dziecku?
Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Nie możesz zmuszać dziecka do jedzenia. Przez ból brzucha i osłabienie może nie mieć ochoty na jedzenie, więc podawaj jedynie najważniejsze posiłku, które wzmocnią organizm malucha, nie podrażnią jelit i dodadzą energii. Najlepiej podawać dziecku:sucharki, kaszki i zupy.
Pamiętaj, by dziecku nie podawać mleka, surowych owoców, słodyczy i słonych przekąsek. Te wszystkie produkty mogą zaostrzyć biegunkę.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Biegunka u dziecka – co robić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Biegunka u dziecka – co robić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.