Zdrowie
Czytany poradnik
Bieganie – jak zacząć?
0

Bieganie – jak zacząć?

AUTOR:  Alicja Hudzik27 lipca 2018

Wśród wielu sportów indywidualnych, najpopularniejszym i najbardziej lubianym jest bieganie. Jak zacząć przygodę z tą dyscypliną? Podpowiadamy!

Bieganie – jak zacząć? Co należy wiedzieć wcześniej?

Aby zacząć przygodę z bieganiem, przede wszystkim dobierz sobie wygodne ubrania oraz buty. Nie chodzi tutaj o kupowanie drogiej i ekskluzywnej sportowej odzieży i lans na mieście, tylko o Twój komfort i zdrowie! Buty do biegania powinny być ok. 1 rozmiar większe od tych, w których poruszamy się na co dzień. Z kolei odzież powinna być lekka i komfortowa, zapewniająca jak najlepszą wentylację i chroniąca ciało przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Najlepiej do tego nada się odzież termiczna. Jeśli chodzi o dodatkową odzież dla biegających Pań, świetnie sprawdzą się różnego rodzaju sportowe staniki, które podtrzymają biust i nie dopuszczą do jego zniekształceń w trakcie uprawiania sportu.

Bieganie – jak zacząć przygodę z tym sportem?

Po kupnie odpowiednich butów oraz ciuchów do biegania następny krok to wybranie sobie konkretnego celu, dla którego chcesz biegać. Jak zacząć biegać i robić to regularnie? Musisz się do tego odpowiednio zmotywować! Zaplanuj bieganie w czasie wolnym od pracy i przeprowadzaj treningi niezależnie od tego, czy pada deszcz, czy świeci słońce, czy mamy poniedziałek, czy leniwą niedzielę. Zastanów się, co chcesz osiągnąć. Chcesz schudnąć? Nabrać kondycji? Przygotować się do jakiegoś sportowego wydarzenia? Miej swój cel cały czas w głowie i nigdy o nim nie zapominaj!

Jak dobrać właściwy trening na początek?

Początkujący biegacze często zbyt szybko się zniechęcają, ponieważ narzucają sobie zbyt ciężki plan treningu i sami sobie obrzydzają bieganie. Jak zacząć? Stopniowo i powoli! Na początku stosujemy technikę marszobiegów, stopniowo zwiększając wysiłek, wydłużając czas spędzony na bieganiu oraz trasy. Na początku najbardziej liczy się systematyczność, na robienie kolosalnych ilości kilometrów lub mordercze czasówki przyjdzie jeszcze pora! Aby nie tracić zapału i nie narażać się na kontuzje, zacznij od biegu na 3 km, a następnie dźwigaj poprzeczkę wyżej. Jeśli będziesz konsekwentny w tym, co robisz, w niedługim czasie dojdziesz do 10, a nawet 15 km, ale wymaga to cierpliwości i samozaparcia! Ważne jest również, byś dobrał odpowiednią porę na bieganie, którą uda się pogodzić z Twoim codziennym planem zajęć oraz pracą!

Zadbaj o właściwą dietę!

Jeśli biegasz przed pracą, warto zjeść coś lekkiego na śniadanie, by dostarczyć ciału niezbędnej na start energii. Jeśli biegasz po pracy, unikaj spożywania ciężkich potraw mniej więcej na 2, a nawet 3 godziny przed treningiem. Obciążony ciężkostrawnym pokarmem żołądek to nie najlepszy kompan do sportu! Zadbaj również o dietę po bieganiu. Aby uzupełnić węglowodany, jak najszybciej po treningu wypij owocowy koktajl lub zjedz zdrowe musli z owocami.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze